Dur ikke længere: Antivirus er slet ikke godt nok

Hvis du tror, at din computer er sikret imod de it-kriminelles påfund med en antivirus-løsning, kan du godt tro om igen. Det erkender verdens største leverandør af antivirus-software nu.

Artikel top billede

"Antivirus er dødt."

Det udtaler Brian Dye, senior vice president i Symantec, til Wall Street Journal.

Symantec, der i øvrigt for nylig fyrede den administrerende direktør efter nogle dårlige resultater, hører til blandt verdens største softwarevirksomheder, og er suverænt verdens største leverandører af sikkerheds-løsninger.

Men Symantec, der blev stiftet i Californien helt tilbage i 1982 og i dag har flere end 20.000 ansatte, bliver udfordret af både konkurrenterne og de it-kriminelle.

"Vi ser ikke længere antivirus som en pengemaskine på nogen måde," siger Brian Dye, der står i spidsen for at genopfinde Symantec ifølge Wall Street Journal.

Det store paradigmeskift for Symantec og mange af konkurrenterne er, at man ikke længere kun koncentrerer sig om at lave sikkerheds-løsninger, der skal hindre, at hackere og al den ondsindede software slipper ind.

I stigende grad tager man udgangspunkt i, at det vil ske - og så handler det i stedet op at kunne spotte det og minimere skaderne.

Symantec arbejder ifølge avisen på at lave teknologier, der kan hjælpe kunderne i forhold den mere avancerede malware og de moderne angrebsmetoder.

Fanger kun 45 procent

Og Symantec erkender åbent, at der skal ske forandringer for virksomheden og dens produkter, der kæmper en hård kamp på en konkurrencepræget marked.

"Én ting er at sidde der og bliver frustreret. Noget andet er handle på det, at få sig taget sammen og spille det spil, du skulle have spillet fra starten af," siger Brian Dye til Wall Street Journal.

Han anslår, at traditionel antivirus i dag kun opsnapper omkring 45 procent af de it-angreb, der finder sted.

Samtidig forklarer han dog, at Symantecs antivirus allerede har udviklet sig til at handle om mere end antivirus: Løsningen indeholder blandt andet en password-manager, spam-filter og et filter, der scanner eksempelvis Facebook for mistænkelige links.

Moderniseringsstyrelsen har i øvrigt valgt Symantec som et af to selskaber, der skal tage hånd om it-sikkerheden i staten i de næste tre år og dermed levere løsninger til blandt andet politiet, PET, Skat og de øvrige statslige institutioner.

Læs også:

Så ofte udsendes en sikkerhedsopdatering til din maskine

Så er det slut: It-gigant fyrer topchefen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS