Disse virksomheder vil it-studerende helst arbejde for

De kommende hjerner fra de danske universiteter er ikke i tvivl om hvilke virksomheder, de helst ville arbejde for, hvis de selv kunne vælge. Se de mest attraktive it-firmaer her.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Skulle danske it-studerende helst selv vælge, havde de et arbejde hos de store amerikanske giganter som Google, Microsoft og IBM.

Dog ligger der også store danske virksomheder som Lego, Novo Nordisk, Bang & Olufsen og A.P. Møller Mærsk i toppen af ønskelisten.

Det viser en undersøgelse lavet af Universum, der har spurgt over 9.000 studerende fordel på it-studier, ingeniør, naturvidenskab, økonomi og jura fra 10 danske universiteter.

"I forhold til sidste år er det fortsat de samme virksomheder, som ligger allerøverst på de studerendes ønskeliste. Det tyder på, at arbejdsgiverne har et tydeligt og veldefineret employer brand, som de studerende sætter pris på," siger Jesper Dansholm, direktør for Universum i Danmark i en kommentar til undersøgelsen.

Listens absolutte 'tabere' er ATEA og CGI, der er rutsjet 14 og 17 pladser ned af listen i forhold til sidste år, imens virksomheder som Nets og Accenture er de største højdespringere.

Undersøgelsen er en årlig undersøgelse, og den viser desuden, at de mange studerende oplyser næsten dobbelt så mange ønskejobs, som for ti år siden.

En tese som Universum forklarer med at internettets lette adgang til information.

Fokus på bløde karrieremål
De danske it-studerende, og de resterende spurgt i undersøgelsen, har stort fokus på de mere bløde aspekter hos et job, når der oses efter jobmuligheder.

Næsten halvdelen af de adspurgte mente, at et udfordrende job, at arbejde for en god sag samt have en god balance mellem privatliv og arbejde er de vigtigste faktorer for jobsøgningen.

Kun en tredjedel går efter en lederstilling.

Samtidig er det også virksomhedens kultur, kollegaer og jobindhold der vejes vigtigere end virksomhedsimage, høj løn og muligheden for at blive forfremmet.

En tendens der har ændret sig siden Universum startede sin undersøgelse for 25 år siden.

"Universum har i 25 år lavet denne type undersøgelser. I starten vægtede hårde værdier såsom løn og en klar og hurtig vej til at blive leder højest. Men det er vendt helt på hovedet nu. Faktisk er billedet af, at en god karriere er lig med at blive leder, krakeleret fuldstændigt," siger Jesper Dansholm.

Eftersom Universum Student Survey gennemføres hvert år, er det også muligt at pege på, hvilke virksomheder, der er gået mest tilbage på listen siden sidste år:

Blandt it-studerende har CGI tabt flest pladser med et fald fra nummer 30 til 47, efterfulgt af ATEA (28 -> 42), Siemens (9 -> 20), Rambøll (14 -> 24) og HP (22 -> 31).

Blandt business-studerende har Grundfos tabt flest pladser med et fald fra nummer 23 til 41, efterfulgt af Nokia (52 -> 73), Rockwool (68 -> 86), Du Pont (Danisco) (79 -> 97) og KMD (61 -> 75).

Du kan læse mere om undersøgelsen på Univesums egen hjemmeside.

Læs også: Disse firmaer vil danske it-folk helst arbejde for

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job