Disse virksomheder vil it-studerende helst arbejde for

De kommende hjerner fra de danske universiteter er ikke i tvivl om hvilke virksomheder, de helst ville arbejde for, hvis de selv kunne vælge. Se de mest attraktive it-firmaer her.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Skulle danske it-studerende helst selv vælge, havde de et arbejde hos de store amerikanske giganter som Google, Microsoft og IBM.

Dog ligger der også store danske virksomheder som Lego, Novo Nordisk, Bang & Olufsen og A.P. Møller Mærsk i toppen af ønskelisten.

Det viser en undersøgelse lavet af Universum, der har spurgt over 9.000 studerende fordel på it-studier, ingeniør, naturvidenskab, økonomi og jura fra 10 danske universiteter.

"I forhold til sidste år er det fortsat de samme virksomheder, som ligger allerøverst på de studerendes ønskeliste. Det tyder på, at arbejdsgiverne har et tydeligt og veldefineret employer brand, som de studerende sætter pris på," siger Jesper Dansholm, direktør for Universum i Danmark i en kommentar til undersøgelsen.

Listens absolutte 'tabere' er ATEA og CGI, der er rutsjet 14 og 17 pladser ned af listen i forhold til sidste år, imens virksomheder som Nets og Accenture er de største højdespringere.

Undersøgelsen er en årlig undersøgelse, og den viser desuden, at de mange studerende oplyser næsten dobbelt så mange ønskejobs, som for ti år siden.

En tese som Universum forklarer med at internettets lette adgang til information.

Fokus på bløde karrieremål
De danske it-studerende, og de resterende spurgt i undersøgelsen, har stort fokus på de mere bløde aspekter hos et job, når der oses efter jobmuligheder.

Næsten halvdelen af de adspurgte mente, at et udfordrende job, at arbejde for en god sag samt have en god balance mellem privatliv og arbejde er de vigtigste faktorer for jobsøgningen.

Kun en tredjedel går efter en lederstilling.

Samtidig er det også virksomhedens kultur, kollegaer og jobindhold der vejes vigtigere end virksomhedsimage, høj løn og muligheden for at blive forfremmet.

En tendens der har ændret sig siden Universum startede sin undersøgelse for 25 år siden.

"Universum har i 25 år lavet denne type undersøgelser. I starten vægtede hårde værdier såsom løn og en klar og hurtig vej til at blive leder højest. Men det er vendt helt på hovedet nu. Faktisk er billedet af, at en god karriere er lig med at blive leder, krakeleret fuldstændigt," siger Jesper Dansholm.

Eftersom Universum Student Survey gennemføres hvert år, er det også muligt at pege på, hvilke virksomheder, der er gået mest tilbage på listen siden sidste år:

Blandt it-studerende har CGI tabt flest pladser med et fald fra nummer 30 til 47, efterfulgt af ATEA (28 -> 42), Siemens (9 -> 20), Rambøll (14 -> 24) og HP (22 -> 31).

Blandt business-studerende har Grundfos tabt flest pladser med et fald fra nummer 23 til 41, efterfulgt af Nokia (52 -> 73), Rockwool (68 -> 86), Du Pont (Danisco) (79 -> 97) og KMD (61 -> 75).

Du kan læse mere om undersøgelsen på Univesums egen hjemmeside.

Læs også: Disse firmaer vil danske it-folk helst arbejde for

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job