Omstridt it-firma kan miste store iPhone-ordrer

Omstridt it-leverandør mister måske en stor del af Apples kommende iPhone-produktion, som i stedet ryger i hænderne på en konkurrent.

Artikel top billede

Mens taiwanske Foxconn i flere år har været Apples produktionsdarling, ser det nu ud til, at den omstridte leverandør mister store dele af Apples kommende iPhone 6-produktion.

I stedet får ligeledes taiwanske Pegatron overdraget en ordre på omkring 15 procent af den kommende iPhone 6-produktion af de 4,7 tommer store telefoner, der forventes at blive lanceret til september.

Det svarer i runde tal til, at Pegatron skal producere omkring 50 millioner enheder i en blanding af spritnye modeller og ældre versioner af Apples storsælgende mobiltelefon.

Det skriver The Register efter at have gennempløjet en rapport fra Taiwans Industrial and Commercial Times.

Har sine egne ulykker

Med den seneste rygtestrøm om Pegatrons kommende iPhone-produktion bliver der muligvis sat en prop i mange spekulationer om, hvad Apple egentlig skal bruge sin relativt nye leverandør til.

Samtidig er den nye spiller ved Apples samlebåndsproduktion en kold klud i ansigtet på konkurrenten Foxconn, som ellers i flere år har været kendt og ikke mindst berygtet som en af Apples hofleverandører.

Muligvis er det den meget negative omtale om arbejdsvilkårene på Foxconn-fabrikkerne, der har fået Apple til at træffe beslutningen om, at få en større portion af de kommende telefoner produceret hos Pegatron. Det melder historien fra The Register dog intet om.

Pegatron kan samtidig ikke sige sig fri fra uheld på selskabets egne fabrikker.

Tilbage i 2011 var der en eksplosion på en af virksomhedens fabrikker i Shanghai, hvor 61 kom til skade, mens Pegatron sidste år havde mindst fem såkaldte 'uforklarlige' dødsfald på samvittigheden.

Blandt de døde var dengang den 15-årige dreng Shi Zhaokun, der ifølge Appleinsider havde løjet sig ind til en stilling på fabrikken ved at sige, at han var 20 år.

Læs også:

Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn?

Dette firma skal bygge din næste iPhone

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S