Omstridt it-firma kan miste store iPhone-ordrer

Omstridt it-leverandør mister måske en stor del af Apples kommende iPhone-produktion, som i stedet ryger i hænderne på en konkurrent.

Artikel top billede

Mens taiwanske Foxconn i flere år har været Apples produktionsdarling, ser det nu ud til, at den omstridte leverandør mister store dele af Apples kommende iPhone 6-produktion.

I stedet får ligeledes taiwanske Pegatron overdraget en ordre på omkring 15 procent af den kommende iPhone 6-produktion af de 4,7 tommer store telefoner, der forventes at blive lanceret til september.

Det svarer i runde tal til, at Pegatron skal producere omkring 50 millioner enheder i en blanding af spritnye modeller og ældre versioner af Apples storsælgende mobiltelefon.

Det skriver The Register efter at have gennempløjet en rapport fra Taiwans Industrial and Commercial Times.

Har sine egne ulykker

Med den seneste rygtestrøm om Pegatrons kommende iPhone-produktion bliver der muligvis sat en prop i mange spekulationer om, hvad Apple egentlig skal bruge sin relativt nye leverandør til.

Samtidig er den nye spiller ved Apples samlebåndsproduktion en kold klud i ansigtet på konkurrenten Foxconn, som ellers i flere år har været kendt og ikke mindst berygtet som en af Apples hofleverandører.

Muligvis er det den meget negative omtale om arbejdsvilkårene på Foxconn-fabrikkerne, der har fået Apple til at træffe beslutningen om, at få en større portion af de kommende telefoner produceret hos Pegatron. Det melder historien fra The Register dog intet om.

Pegatron kan samtidig ikke sige sig fri fra uheld på selskabets egne fabrikker.

Tilbage i 2011 var der en eksplosion på en af virksomhedens fabrikker i Shanghai, hvor 61 kom til skade, mens Pegatron sidste år havde mindst fem såkaldte 'uforklarlige' dødsfald på samvittigheden.

Blandt de døde var dengang den 15-årige dreng Shi Zhaokun, der ifølge Appleinsider havde løjet sig ind til en stilling på fabrikken ved at sige, at han var 20 år.

Læs også:

Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn?

Dette firma skal bygge din næste iPhone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect