Omstridt it-firma kan miste store iPhone-ordrer

Omstridt it-leverandør mister måske en stor del af Apples kommende iPhone-produktion, som i stedet ryger i hænderne på en konkurrent.

Artikel top billede

Mens taiwanske Foxconn i flere år har været Apples produktionsdarling, ser det nu ud til, at den omstridte leverandør mister store dele af Apples kommende iPhone 6-produktion.

I stedet får ligeledes taiwanske Pegatron overdraget en ordre på omkring 15 procent af den kommende iPhone 6-produktion af de 4,7 tommer store telefoner, der forventes at blive lanceret til september.

Det svarer i runde tal til, at Pegatron skal producere omkring 50 millioner enheder i en blanding af spritnye modeller og ældre versioner af Apples storsælgende mobiltelefon.

Det skriver The Register efter at have gennempløjet en rapport fra Taiwans Industrial and Commercial Times.

Har sine egne ulykker

Med den seneste rygtestrøm om Pegatrons kommende iPhone-produktion bliver der muligvis sat en prop i mange spekulationer om, hvad Apple egentlig skal bruge sin relativt nye leverandør til.

Samtidig er den nye spiller ved Apples samlebåndsproduktion en kold klud i ansigtet på konkurrenten Foxconn, som ellers i flere år har været kendt og ikke mindst berygtet som en af Apples hofleverandører.

Muligvis er det den meget negative omtale om arbejdsvilkårene på Foxconn-fabrikkerne, der har fået Apple til at træffe beslutningen om, at få en større portion af de kommende telefoner produceret hos Pegatron. Det melder historien fra The Register dog intet om.

Pegatron kan samtidig ikke sige sig fri fra uheld på selskabets egne fabrikker.

Tilbage i 2011 var der en eksplosion på en af virksomhedens fabrikker i Shanghai, hvor 61 kom til skade, mens Pegatron sidste år havde mindst fem såkaldte 'uforklarlige' dødsfald på samvittigheden.

Blandt de døde var dengang den 15-årige dreng Shi Zhaokun, der ifølge Appleinsider havde løjet sig ind til en stilling på fabrikken ved at sige, at han var 20 år.

Læs også:

Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn?

Dette firma skal bygge din næste iPhone

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S