Derfor smadrer disse apps sms'en: Kan noget særligt

Det er slet ikke så underligt, at flere og flere kaster sig over tjenester som WhatsApp og Facebook Messenger i stedet for de gammeldags sms'er, mener analytiker.

Artikel top billede

Hvorfor synes din datter, at det er håbløst forældet at sende sms'er?

Og også dine kolleger - og måske sågar din gamle far?

Måske undrer du dig over, hvorfor så mange efterhånden foretrækker besked-apps som WhatsApp frem for den traditionelle sms.

Antallet af afsendte sms'er falder nemlig drastisk, og i stedet er det via apps som SnapChat, Viber, Kakao, Facebook og WhatsApp, at kommunikationen foregår.

Det er der flere forklaringer på, lyder det i en kommentar fra Forrester-rådgiver Thomas Husson.

"Besked-apps er i eksplosiv udvikling," skriver han.

"Besked-apps tilbyder en differentieret og gnidningsløs oplevelse frem for sms og andre kommunikations-værktøjer. Eksempelvis tilbyder de avancerede funktioner til gruppe-beskeder multimedie-funktioner, konstant innovation og muligheden for at følge brands til fordel for forbrugeren," forklarer han og skriver, at besked-apps er med til at redefinere sociale medier.

Samtidig er de med til at ruske godt og grundigt op i markedet, fordi de er født ud af hele mobil-bølgen og dermed fra starten har kunnet få kontakt med mange brugere og udnytte den infrastruktur, der allerede er skabt - og betalt - af andre.

"Ingen tvivl om, at besked-apps hurtigt har ødelagt den gode gamle og lukrative forretning, som blev ført an af teleoperatører og pionerer som BlackBerry Messenger, der ikke distribuerede sin app tidligt nok til andre platforme."

Her ligger den store værdi gemt

Thomas Husson mener også, at de mange nye og uhyre populære apps til at kommunikere har en fordel i, at de ved så meget om brugerne, fordi de også indeholder hele det sociale lag - den indsigt kan bruges til at styrke virksomhederne bag.

"Indtil nu har de fleste besked-apps anvendt avancerede analyser til at forbedre oplevelsen, men de kan også tilbyde en enorm værdi som nye lytte-platforme for marketingfolk."

Ifølge Erhvervsstyrelsen blev der sendt 519 millioner færre sms'er i første halvår 2013 end i halvåret før.

"Hvis man sammenligner antallet af afsendte sms'er i første halvår 2013 med første halvår 2010, hvor antallet af sms'er toppede, så er der forsvundet 1,6 milliarder afsendte sms'er, eller hvad der svarer til en nedgang på 24,4 procent," har styrelsen udtalt i en rapport

Værdien i de nye besked-apps er svær at fastslå - ikke mindst fordi mange af tjenesterne stadig er gratis at anvende og derfor ikke har en direkte omsætning på brugerne.

Det betyder dog ikke, at de ikke repræsenterer en betydelig værdi - det så vi blandt andet, da Facebooks Mark Zuckerberg tidligere i år besluttede at købe WhatsApp for omkring 100 milliarder kroner.

Det køb var et stort tema på dette års Mobile World Congress, hvor mange af de traditionelle teleoperatører forsøgte at knække koden til, hvordan de forbliver relevante, når de nye tjenester og indholdsleverandører fylder mere og mere.

Læs mere om den udfordring her

Læs også:

Vi dropper sms'en: Men den har stadig flere trumfer

Ups! Populær besked-app blotter dine private beskeder

Sms'en i frit fald: Danskerne gider den ikke mere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S