Politiet: Otte unge danskere er sigtet for hacking

Otte unge mænd fra hele landet er i politiets søgelys efter at have anvendt et hackerværktøj, der kan overtage din computer. Sigtelserne i Danmark er en del af en stor international aktion.

Artikel top billede

Det er ikke uden konsekvenser at købe sig adgang til hackerværktøjer på nettet.

Politiet har nemlig sigtet otte mænd, der på nettet har købt og anvendt programmet Blackshades, som gør det muligt at overtage kontrollen med andre personers computer.

Ud over adgang til dokumenter og billeder på computeren kan det også lade sig gøre at fjernstyre offerets webcam.

Det fortæller Rigspolitiet i en pressemeddelelse.

15 lande involveret

I alt blev der ransaget ni steder over hele landet, og otte personer er indtil nu sigtet og afhørt.

Politiet oplyser, at efterforskningen har involveret en række lande over hele kloden.

Sideløbende med ransagningerne i Danmark blev der således gennemført lignende aktioner i 15 andre lande.

Efterforskningen er foregået i samarbejde med både det amerikanske forbundspoliti, FBI, det europæiske juridiske samarbejde, Eurojust, og det Europæiske Cybercrime Center under Europol.

"Der er tale om et internationalt politisamarbejde. Aktionen her viser, at det ikke er risikofrit at begå denne type kriminalitet," siger vicepolitiinspektør Johnny Lundberg fra Rigspolitiets Nationale Cyber Crime Center, NC3, og fortsætter:

"Hvis man ved, hvad man skal kigge efter, er det alt for nemt at få adgang til hackerværktøjer på nettet. Lige pludselig er man i gang med noget, der er dybt kriminelt, og det kan man risikere at få en alvorlig straf for."

De sigtede er alle unge mænd mellem 16 og 24 år.

Sigtelsen sker på baggrund af straffeloven og kan i alvorlige tilfælde give op til seks års fængsel. Efterforskningen skal nu klarlægge omfanget af hackernes færden i cyberspace, lyder det fra politiet.

Læs også:
Alarm: EU-afstemning i fare for russiske hackerangreb

Eksplosion i datakriminalitet: Nu opruster dansk politi

Cyber-politi: Derfor er det svært at finde de kriminelle

Annonce

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job