Politiet: Otte unge danskere er sigtet for hacking

Otte unge mænd fra hele landet er i politiets søgelys efter at have anvendt et hackerværktøj, der kan overtage din computer. Sigtelserne i Danmark er en del af en stor international aktion.

Artikel top billede

Det er ikke uden konsekvenser at købe sig adgang til hackerværktøjer på nettet.

Politiet har nemlig sigtet otte mænd, der på nettet har købt og anvendt programmet Blackshades, som gør det muligt at overtage kontrollen med andre personers computer.

Ud over adgang til dokumenter og billeder på computeren kan det også lade sig gøre at fjernstyre offerets webcam.

Det fortæller Rigspolitiet i en pressemeddelelse.

15 lande involveret

I alt blev der ransaget ni steder over hele landet, og otte personer er indtil nu sigtet og afhørt.

Politiet oplyser, at efterforskningen har involveret en række lande over hele kloden.

Sideløbende med ransagningerne i Danmark blev der således gennemført lignende aktioner i 15 andre lande.

Efterforskningen er foregået i samarbejde med både det amerikanske forbundspoliti, FBI, det europæiske juridiske samarbejde, Eurojust, og det Europæiske Cybercrime Center under Europol.

"Der er tale om et internationalt politisamarbejde. Aktionen her viser, at det ikke er risikofrit at begå denne type kriminalitet," siger vicepolitiinspektør Johnny Lundberg fra Rigspolitiets Nationale Cyber Crime Center, NC3, og fortsætter:

"Hvis man ved, hvad man skal kigge efter, er det alt for nemt at få adgang til hackerværktøjer på nettet. Lige pludselig er man i gang med noget, der er dybt kriminelt, og det kan man risikere at få en alvorlig straf for."

De sigtede er alle unge mænd mellem 16 og 24 år.

Sigtelsen sker på baggrund af straffeloven og kan i alvorlige tilfælde give op til seks års fængsel. Efterforskningen skal nu klarlægge omfanget af hackernes færden i cyberspace, lyder det fra politiet.

Læs også:
Alarm: EU-afstemning i fare for russiske hackerangreb

Eksplosion i datakriminalitet: Nu opruster dansk politi

Cyber-politi: Derfor er det svært at finde de kriminelle

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S