Alarm: EU-afstemning i fare for russiske hackerangreb

Med få dage tilbage inden den store EU-afstemning råber et hold it-eksperter nu vagt i gevær over et usikkert valg-system.

Artikel top billede

Mens hele Europa forbereder sig til EU-parlamentsvalget om en god uges tid, advarer en gruppe it-eksperter nu om fare for hackerangreb i Estland, som har benyttet internet-valg i flere år.

Det skriver AFP.

EU-afstemningen finder sted søndag den 25. maj, hvor også de danske vælgere skal stemme om valg af parlamentsmedlemmer og om tilslutningen til den omstridte patentdomstol. 

Stoler blindt på pc'er

Advarslen i Estland kommer, efter at en gruppe på seks it-eksperter har kigget Estlands valgsystemer efter i sømmene oven på landets seneste kommunale valg.

I denne undersøgelse har de fundet flere software-svagheder og strukturelle problemer med internet-afstemningen.

"Estlands internetafstemningssystem stoler blindt på valg-servere og borgernes computere, som i begge tilfælde vil være attraktive mål for hackere på statsniveau, eksempelvis fra Rusland," forklarer assistant professor J. Alex Halderman fra Michigan Universitetet til AFP.

Et andet medlem af forsker-gruppen, Jason Kitcat, som er rådgiver for Open Rights Group med forsvar af internetfrihed for øje, opsummerer situationen således:

"Vi havde aldrig troet, at vi ville se så mange problemer og sårbarhed, som det var tilfældet. Vi føler os forpligtede til at gøre offentligheden opmærksom på disse problemer," bliver det forklaret til AFP.

Estland: Det sker ikke
Den estiske valgkommission tager dog advarslerne forholdsvis roligt.

"Vi er overbeviste om, at systemet er sikkert," forklarer kommissionens talskvinde Kriti Kirsberg til AFP.

Hun forklarer sin tillid med, at kommissionen har foretaget prøveangreb på systemerne, som åbenbart har klaret skærene.

Samtidig hævder den estiske it-ekspert Linnar Vilk, at landets seks hidtidige internet-afstemninger er forløbet uden sikkerhedsproblemer.

"De mulige angreb er under kontrol, og angreb kan bare ikke ikke ske," siger han til AFP.

Du kan selv læse rapporten om mulige sikkerhedsbrister i det estiske valgsystem her.

Læs også:
Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Pirate Bay-grundlægger på vej i EU-parlamentet

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S