Alarm: EU-afstemning i fare for russiske hackerangreb

Med få dage tilbage inden den store EU-afstemning råber et hold it-eksperter nu vagt i gevær over et usikkert valg-system.

Artikel top billede

Mens hele Europa forbereder sig til EU-parlamentsvalget om en god uges tid, advarer en gruppe it-eksperter nu om fare for hackerangreb i Estland, som har benyttet internet-valg i flere år.

Det skriver AFP.

EU-afstemningen finder sted søndag den 25. maj, hvor også de danske vælgere skal stemme om valg af parlamentsmedlemmer og om tilslutningen til den omstridte patentdomstol. 

Stoler blindt på pc'er

Advarslen i Estland kommer, efter at en gruppe på seks it-eksperter har kigget Estlands valgsystemer efter i sømmene oven på landets seneste kommunale valg.

I denne undersøgelse har de fundet flere software-svagheder og strukturelle problemer med internet-afstemningen.

"Estlands internetafstemningssystem stoler blindt på valg-servere og borgernes computere, som i begge tilfælde vil være attraktive mål for hackere på statsniveau, eksempelvis fra Rusland," forklarer assistant professor J. Alex Halderman fra Michigan Universitetet til AFP.

Et andet medlem af forsker-gruppen, Jason Kitcat, som er rådgiver for Open Rights Group med forsvar af internetfrihed for øje, opsummerer situationen således:

"Vi havde aldrig troet, at vi ville se så mange problemer og sårbarhed, som det var tilfældet. Vi føler os forpligtede til at gøre offentligheden opmærksom på disse problemer," bliver det forklaret til AFP.

Estland: Det sker ikke
Den estiske valgkommission tager dog advarslerne forholdsvis roligt.

"Vi er overbeviste om, at systemet er sikkert," forklarer kommissionens talskvinde Kriti Kirsberg til AFP.

Hun forklarer sin tillid med, at kommissionen har foretaget prøveangreb på systemerne, som åbenbart har klaret skærene.

Samtidig hævder den estiske it-ekspert Linnar Vilk, at landets seks hidtidige internet-afstemninger er forløbet uden sikkerhedsproblemer.

"De mulige angreb er under kontrol, og angreb kan bare ikke ikke ske," siger han til AFP.

Du kan selv læse rapporten om mulige sikkerhedsbrister i det estiske valgsystem her.

Læs også:
Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Pirate Bay-grundlægger på vej i EU-parlamentet

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks