Alarm: EU-afstemning i fare for russiske hackerangreb

Med få dage tilbage inden den store EU-afstemning råber et hold it-eksperter nu vagt i gevær over et usikkert valg-system.

Artikel top billede

Mens hele Europa forbereder sig til EU-parlamentsvalget om en god uges tid, advarer en gruppe it-eksperter nu om fare for hackerangreb i Estland, som har benyttet internet-valg i flere år.

Det skriver AFP.

EU-afstemningen finder sted søndag den 25. maj, hvor også de danske vælgere skal stemme om valg af parlamentsmedlemmer og om tilslutningen til den omstridte patentdomstol

Stoler blindt på pc'er

Advarslen i Estland kommer, efter at en gruppe på seks it-eksperter har kigget Estlands valgsystemer efter i sømmene oven på landets seneste kommunale valg.

I denne undersøgelse har de fundet flere software-svagheder og strukturelle problemer med internet-afstemningen.

"Estlands internetafstemningssystem stoler blindt på valg-servere og borgernes computere, som i begge tilfælde vil være attraktive mål for hackere på statsniveau, eksempelvis fra Rusland," forklarer assistant professor J. Alex Halderman fra Michigan Universitetet til AFP.

Et andet medlem af forsker-gruppen, Jason Kitcat, som er rådgiver for Open Rights Group med forsvar af internetfrihed for øje, opsummerer situationen således:

"Vi havde aldrig troet, at vi ville se så mange problemer og sårbarhed, som det var tilfældet. Vi føler os forpligtede til at gøre offentligheden opmærksom på disse problemer," bliver det forklaret til AFP.

Estland: Det sker ikke
Den estiske valgkommission tager dog advarslerne forholdsvis roligt.

"Vi er overbeviste om, at systemet er sikkert," forklarer kommissionens talskvinde Kriti Kirsberg til AFP.

Hun forklarer sin tillid med, at kommissionen har foretaget prøveangreb på systemerne, som åbenbart har klaret skærene.

Samtidig hævder den estiske it-ekspert Linnar Vilk, at landets seks hidtidige internet-afstemninger er forløbet uden sikkerhedsproblemer.

"De mulige angreb er under kontrol, og angreb kan bare ikke ikke ske," siger han til AFP.

Du kan selv læse rapporten om mulige sikkerhedsbrister i det estiske valgsystem her.

Læs også:
Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Pirate Bay-grundlægger på vej i EU-parlamentet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo