Her er dommen over Microsofts nye tablet - Surface Pro 3

Anmelderne er efter første gennemsyn af Microsofts spritnye tablet-computer, Surface Pro 3, enige. Se deres dom over maskinen her.

Artikel top billede

Rigtig lækker, men for dyr.

Sådan lyder den umiddelbare dom fra flere sider af Microsofts nye tablet-computer, Surface Pro 3, som selskabet netop har lanceret.

Det kan du læse mere om her: Microsoft offentliggør ny og endnu tyndere tablet.

Ingen har endnu nået at bringe konkrete anmeldelser af computeren, som Microsoft vil forsøge at positionere som et reelt alternativ til bærbare computere.

Og det er maskinen faktisk i stand til, lyder førstehåndsindtrykket fra flere sider.

Den udsendte fra Computerworlds amerikanske nyhedsbureau vurderer, at Surface Pro 3 er både "tyndere, hurtigere og lettere" end tidligere Surface Pro-modeller, mens det er 'behageligt' at læse på 12 tommer skærmen.

Han mener, at den nye tablet-computer "føles lettere i hånden", selv om den har større skærm end sine forgængere.

"I et pc-marked, der er desperat efter innovation, lyser Surface Pro 3 op blandt de hybride laptop-modeller fra andre producenter," skriver han.

Ifølge Microsoft er skærmens størrelse ganske vital i bestræbelserne på at få tablet-computeren til at udfordre laptop-markedet.

Brugerne vil nemlig have skærme så store, at de kan arbejde på dem hele dagen. Og her har Microsoft forsøgt at designe den nye Surface-computer på en måde, så den er en tablet, når brugerne ønsker det, og en bærbar, når de ønsker det.

"Tablet-computeren booter på få sekunder og loader applikationer hurtigere end min nuværende laptop, der er udstyret med Intel Ivy Bridge," skriver Computerworlds mand.

Han hæfter sig også ved den nye Surfaces særlige notatfunktion, hvor brugeren kan anvende en stylus til at skrive notater på skærmen.

The Verge peger på Surface Pro 3's nye 'støtteben' og cover-tastatur, der tilsammen øger tablet-computerens såkaldte 'lapability.'

Godt tastatur

The Verge skriver, at det nye cover-tastatur er "enormt meget bedre end på de tidligere modeller," ligesom det nu har bag-belysning.

Førstehånds-indtryk fra The Verge: "Der er en masse ting, som vi kan lide her."

Gadget-sitet Engadget skriver, at Surface Pro 3 er "forbavsende tynd og let", når man tager i betragtning, at den faktisk er ret stor og med så mange hestekræfter, at den kan "erstatte komplette Ultrabook-computere."

Slashgear skriver, at det nye 'støtteben' virker rigtigt godt, og at det angiveligt er resultatet af 'tre års arbejde.'

Det har "god balance og justeres nemt", ligesom det åbner og lukker glat og glidende.

Men der er lige det med prisen.

Du kan se de danske priser på Surfacen her.

"Vi mangler fortsat at se, hvor mange mennesker der egentlig er klar til at betale for alt dette," lyder det fra Slashgear.

Prisen er høj selv for "en vel-konstrueret tablet-computer," lyder det.

Samme holdning har Computerworlds egen anmelder, der også mener, at prisen er for høj.

Læs også:

Microsoft offentliggør ny og endnu tyndere tablet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Kræftens Bekæmpelse

    Teknisk it-projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S