Politi mangler it-eksperter på grund af strikse marijuana-regler

Politi-boss drømmer om at få de bedste it-eksperter til at fange cyberkriminelle. Men mange af de unge talenter er vinde og skæve af at ryge marijuana. Måske vil ordensmagten lempe rygereglerne.

Artikel top billede

I mandags blev fem kinesiske militærfolk sigtet for hacking mod USA, efter at det amerikanske cyberpoliti havde pågrebet de it-kriminelle.

Den slags succeshistorier lever man højt på i USA's føderale politistyrke, FBI. Men i kølvandet på sigtelserne erkender styrkens topboss, James B. Comey, at det er svært at få fat i de bedste it-eksperter i jagten på datakriminelle.

Ud af de 2.000 bevilgede nye folk i FBI er flere ellers udset til at sætte sig til rette for at bekæmpe cyberkriminalitet, men den slags folk vil ifølge James B. Comey gerne ryge en masse joints. Og det er på kant med FBI's regler.

Det skriver The Wall Street Journal.

"Jeg er forpligtet til at hyre en god arbejdsstyrke til at tage kampen op mod de cyberkriminelle, og nogle af de disse unge vil altså gerne ryge græs på vej til interviewet," siger James B. Comey på en sikkerhedskonference på Manhattan i New York ifølge The Wall Street Journal.

Søg jobbet selv om du ryger

I FBI's regler er det angivet, at hvis man har røget marijuana inden for de seneste tre år, kan man glemme alt om ansættelse.

Men den regel overvejer James B. Comey og hans folk at skrotte for at få de bedste folk.

En af tilhørerne på konferencen fortalte om en ven, der netop ikke havde søgt et job hos FBI på grund af marijuana-reglerne.

Hertil svarede James B. Comey, at vennen bare skulle søge trods den omstridte mariujana-regel.

På samme konference fortalte FBI-bossen, at politistyrken i de seneste år har ændret både attitude og håndteringen af sager, hvor reglerne ikke længere er så firkantede.

Derfor skulle der altså også være håb for rygetrængende it-eksperter, hvis de ønsker at opklare it-kriminalitet på skæve vilkår.

Læs også: 
Avis fanger Google i at sælge cannabis

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job