Politi mangler it-eksperter på grund af strikse marijuana-regler

Politi-boss drømmer om at få de bedste it-eksperter til at fange cyberkriminelle. Men mange af de unge talenter er vinde og skæve af at ryge marijuana. Måske vil ordensmagten lempe rygereglerne.

Artikel top billede

I mandags blev fem kinesiske militærfolk sigtet for hacking mod USA, efter at det amerikanske cyberpoliti havde pågrebet de it-kriminelle.

Den slags succeshistorier lever man højt på i USA's føderale politistyrke, FBI. Men i kølvandet på sigtelserne erkender styrkens topboss, James B. Comey, at det er svært at få fat i de bedste it-eksperter i jagten på datakriminelle.

Ud af de 2.000 bevilgede nye folk i FBI er flere ellers udset til at sætte sig til rette for at bekæmpe cyberkriminalitet, men den slags folk vil ifølge James B. Comey gerne ryge en masse joints. Og det er på kant med FBI's regler.

Det skriver The Wall Street Journal.

"Jeg er forpligtet til at hyre en god arbejdsstyrke til at tage kampen op mod de cyberkriminelle, og nogle af de disse unge vil altså gerne ryge græs på vej til interviewet," siger James B. Comey på en sikkerhedskonference på Manhattan i New York ifølge The Wall Street Journal.

Søg jobbet selv om du ryger

I FBI's regler er det angivet, at hvis man har røget marijuana inden for de seneste tre år, kan man glemme alt om ansættelse.

Men den regel overvejer James B. Comey og hans folk at skrotte for at få de bedste folk.

En af tilhørerne på konferencen fortalte om en ven, der netop ikke havde søgt et job hos FBI på grund af marijuana-reglerne.

Hertil svarede James B. Comey, at vennen bare skulle søge trods den omstridte mariujana-regel.

På samme konference fortalte FBI-bossen, at politistyrken i de seneste år har ændret både attitude og håndteringen af sager, hvor reglerne ikke længere er så firkantede.

Derfor skulle der altså også være håb for rygetrængende it-eksperter, hvis de ønsker at opklare it-kriminalitet på skæve vilkår.

Læs også: 
Avis fanger Google i at sælge cannabis

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S