Nu lancerer Google Chromebooks i Danmark

Googles små og enkle laptops, Chromebooks, kommer nu til Danmark, efter at de har haft stor succes i USA.

Artikel top billede

Chromebooks kommer til Danmark fra Acer, HP og Toshiba i første omgang. Her er det et billede af Googles egen Chromebook, Pixel.

Google lancerer nu deres Chromebooks i Danmark.

Chromebooks er en letvægtbærbar, som kører Googles eget ChromeOS.

Chrome OS er et system, som bygger på browseren Chrome og dens adgang til skyen, hvor alle apps og programmer kører.   

I første omgang vil det være producenter som Acer, HP og Toshiba, som vil have produkter klar til salg i de kommende dage i blandt andet Elgiganten, men Google fortæller også i et blogindlæg, at andre producenter er på trapperne med flere Chromebooks.

Chromebooks har tidligere holdt sig fra det danske marked blandt andet på grund af NemID, som krævede Java for at kunne fungere.

Chromebooks har ikke kunnet håndtere Java, da den ikke tillader installation af programmer uden for browseren Chromes tilføjelser, men det problem ser ud til at være løst, når Nets snart kommer med en NemID-version, som i stedet er baseret på Javascript.

Stor succes i USA
De små Chromebooks, som på godt og ondt kan sammenlignes med 00'ernes netbooks, er små og billige bærbare computere, som på grund af Chrome OS' lette system ikke kræver særlig mange kræfter fra computerens hardware.

Det betyder, at Chromebooks er meget billige maskiner på omkring 2.000 kroner. De har Googles tjenester dybt integreret i systemet.

Chromebooks succes har været så stor i USA, at 8 ud af de 20 mest solgte bærbare på onlinebutikken Amazon er Chromebooks, og mange amerikanske skoler er begyndt at bruge dem som skolecomputere.

Man kan dog ikke bare installere, hvad man har lyst til, og det er som sagt også en kraftmæssig svag computertype, men Chromebook-computerne er også mere rettet mod folk, som mangler en computer til let skrivning, internetsurfing og lignende.

Chromebooks fra Acer, HP og Toshiba kommer til salg i de danske butikker i starten af juni.

Læs også: Chromebook-bombardement: Her er de nye maskiner

Læs også: Anmeldelse: Genial streaming til dit fjernsyn - til en rørende pris 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect