Åh nej: Det mobile NemID udskudt på ubestemt tid

Det mobile NemID til over fire millioner danskeres smartphones og tablets er blevet forsinket i allersidste øjeblik. Læs forklaringen på udskydelsen af NemID-premieren her.

Artikel top billede

Premieren for den spritnye JavaScriptbaserede NemID til mobile enheder som din smartphone og tablets er blevet forsinket.

Den mobile NemID skulle ellers have været klar til at gå i luften i morgen i et omfattende pilotforsøg, men det forsøg er styrtet i grus på grund af fejl fundet under de afsluttende tests.

"Når vi taler om NemID, er der jo en hel fødekæde af systemer som NemLogin, Borger.dk og diverse løsninger, som også skal tilpasses. Når man retter et sted, kan der opstå problemer andre steder," forklarer kontorchef Cecile Christensen fra Digitaliseringsstyrelsen til Computerworld.

Selv om hun ikke kan svare på, hvornår pilotforsøget så rent faktisk får luft under vingerne, bedyrer hun, at styrelsen fortsat har forventninger om, at det mobile NemID er klart som lovet til fuld produktion den 1. juli.

Ingen kompromisser

Digitaliseringsstyrelsen stod ellers klar og viftede borgerne med løftet om, at de kunne afprøve den mobile version af NemID på Borger.dk i morgen.

På grund af blandt andet leverandøraftaler og sikkerhedsprocedurer kan kontorchefen ikke kommentere, hvad der præcis er gået galt i de afsluttende tests.

"Jeg kan dog sige, at vi ikke ønsker at gå på kompromis med hverken kvalitet eller sikkerhed," siger Cecile Christensen til Computerworld.

Styrelsen har i kølvandet på forsinkelsen uploadet en meddelelse om det mobile NemID på sin hjemmeside, som du kan finde og læse her.

Læs også:

I næste uge kommer NemID til din smartphone - prøv det her

NemID med java script: Er det bedre end Java?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job