Åh nej: Det mobile NemID udskudt på ubestemt tid

Det mobile NemID til over fire millioner danskeres smartphones og tablets er blevet forsinket i allersidste øjeblik. Læs forklaringen på udskydelsen af NemID-premieren her.

Artikel top billede

Premieren for den spritnye JavaScriptbaserede NemID til mobile enheder som din smartphone og tablets er blevet forsinket.

Den mobile NemID skulle ellers have været klar til at gå i luften i morgen i et omfattende pilotforsøg, men det forsøg er styrtet i grus på grund af fejl fundet under de afsluttende tests.

"Når vi taler om NemID, er der jo en hel fødekæde af systemer som NemLogin, Borger.dk og diverse løsninger, som også skal tilpasses. Når man retter et sted, kan der opstå problemer andre steder," forklarer kontorchef Cecile Christensen fra Digitaliseringsstyrelsen til Computerworld.

Selv om hun ikke kan svare på, hvornår pilotforsøget så rent faktisk får luft under vingerne, bedyrer hun, at styrelsen fortsat har forventninger om, at det mobile NemID er klart som lovet til fuld produktion den 1. juli.

Ingen kompromisser

Digitaliseringsstyrelsen stod ellers klar og viftede borgerne med løftet om, at de kunne afprøve den mobile version af NemID på Borger.dk i morgen.

På grund af blandt andet leverandøraftaler og sikkerhedsprocedurer kan kontorchefen ikke kommentere, hvad der præcis er gået galt i de afsluttende tests.

"Jeg kan dog sige, at vi ikke ønsker at gå på kompromis med hverken kvalitet eller sikkerhed," siger Cecile Christensen til Computerworld.

Styrelsen har i kølvandet på forsinkelsen uploadet en meddelelse om det mobile NemID på sin hjemmeside, som du kan finde og læse her.

Læs også:

I næste uge kommer NemID til din smartphone - prøv det her

NemID med java script: Er det bedre end Java?

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S