Åh nej: Det mobile NemID udskudt på ubestemt tid

Det mobile NemID til over fire millioner danskeres smartphones og tablets er blevet forsinket i allersidste øjeblik. Læs forklaringen på udskydelsen af NemID-premieren her.

Artikel top billede

Premieren for den spritnye JavaScriptbaserede NemID til mobile enheder som din smartphone og tablets er blevet forsinket.

Den mobile NemID skulle ellers have været klar til at gå i luften i morgen i et omfattende pilotforsøg, men det forsøg er styrtet i grus på grund af fejl fundet under de afsluttende tests.

"Når vi taler om NemID, er der jo en hel fødekæde af systemer som NemLogin, Borger.dk og diverse løsninger, som også skal tilpasses. Når man retter et sted, kan der opstå problemer andre steder," forklarer kontorchef Cecile Christensen fra Digitaliseringsstyrelsen til Computerworld.

Selv om hun ikke kan svare på, hvornår pilotforsøget så rent faktisk får luft under vingerne, bedyrer hun, at styrelsen fortsat har forventninger om, at det mobile NemID er klart som lovet til fuld produktion den 1. juli.

Ingen kompromisser

Digitaliseringsstyrelsen stod ellers klar og viftede borgerne med løftet om, at de kunne afprøve den mobile version af NemID på Borger.dk i morgen.

På grund af blandt andet leverandøraftaler og sikkerhedsprocedurer kan kontorchefen ikke kommentere, hvad der præcis er gået galt i de afsluttende tests.

"Jeg kan dog sige, at vi ikke ønsker at gå på kompromis med hverken kvalitet eller sikkerhed," siger Cecile Christensen til Computerworld.

Styrelsen har i kølvandet på forsinkelsen uploadet en meddelelse om det mobile NemID på sin hjemmeside, som du kan finde og læse her.

Læs også:

I næste uge kommer NemID til din smartphone - prøv det her

NemID med java script: Er det bedre end Java?

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S