Slut med irriterende kabler: Helt trådløse computere på vej

Snart er det slut med irriterende opladere, HDMI-kabler og kabler til skærme. Med ny super-teknologi vil alt kunne klares hundrede procent trådløst.

Artikel top billede

Vi kender det alle sammen: Bedst som man sidder og er godt i gang, melder den bærbare computer, at batteriniveauet er lavt, og irriteret er man nødt til at trække opladeren og den efterfølgende krøllede hale af ledninger op af tasken og få rettet det hele ud og monteret, inden man kan komme videre.

Finder du det irriterende, er der godt nyt på vej.

Amerikanske Intel er nemlig godt i gang med at udvikle en række forskellige teknologier, der sigter mod helt at fjerne alle kabler og ledninger fra fremtidens computere.

Selskabet vil således have fjernet virvaret af strøm-kabler, monitor-stik og perifære kabler og i stedet erstatte dem med trådløse løsninger.

Det gælder eksempelvis trådløs opladning og forskellige løsninger til trådløs docking og data-overførsler.

Målet er at kunne levere en fuldkommen kabel-fri computer i 2016.

Ifølge Intel vil selskabets næste generation af Core-processorer - med arbejdstitlen Skylake - være specielt udviklet til at understøtte kabelfrie computere.

Vigtigst i udviklingsarbejdet er udviklingen af den trådløse teknologi, der skal overføre signaler til monitorer, mus, tastatur og andre enheder.

WiGig

Intel vil anvende en teknologi, der hedder WiGig, som ifølge selskabet er tre gange hurtigere end den seneste version af Wi-Fi, 802.11ac.

Selskabet mener, at WiGig-teknologien vil blive kraftig nok til helt at kunne erstatte de kabelbaserede HDMI- og DisplayPort-teknologier på computerne, som ellers i dag er de foretrukne, når der for alvor skal overføres data til eksempelvis eksterne skærme.

Intel er i fuld gang med at udvikle WiGig-moduler til både monitorer, bærbare computere og stationære computere, men også andre selskaber er på vej.

Således har Dell allerede bygget en WiGig-dock til at forbinde monitorer og pc'er.

Intel sigter imidlertid efter at få bygget WiGig-teknologierne ind i selve computerne.

Skal oplades trådløst

Når det gælder opladning, er det ideen, at en computer eller en telefon skal kunne oplades ved blot at placere den på et bord eller lignende ved hjælp af magnetisme.

Intel er allerede klar med de første prototyper, som Computerworld i Kina har set på den store Compux-messe, der løber af stablen i disse dage.

Her lyste skærmen på en bærbar computer tydeligt kraftigere og kraftigere op i takt med, at den blev båret tættere og tættere på opladningsbordet.

Intel har netop meldt sig ind i udviklings-organisationen A4WP, der arbejder på at udarbejde en fælles standard for trådløs opladning. Her får selskabet følgeskab af blandt andre Fujitsu, Dell og Samsung.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S