Verdens sikreste telefon på trapperne - nu kommer Blackphone

Om få uger ser verden-historiens bedst sikrede mobiltelefon dagens lys.

Artikel top billede

Verdens angiveligt mest sikre mobiltelefon, Blackphone, er klar og ventes klar til salg om ganske få uger.

Indtil videre har nogle tusinder forudbestilt telefonen, der ifølge producenterne sætter helt nye standarder for sikkerhed og beskyttelse af private oplysninger.

Blackphone er bygget specifikt til at modstå snageri og andre sikkerhedsproblemer.

Telefonen kører på en særlig Android-version, der er designet helt fra bunden med henblik på at undgå hacking og lignende, ligesom telefonens særlige systemer sikrer, at både samtaler, sms'er, fildelinger og video-konferencer er helt beskyttede mod tredjeparts snageri.

Hertil kommer, at brugerens bevægelser på internettet ikke vil efterlade nogen som helst spor, der kan trackes.

Ifølge selskabet bag Blackphone, Silent Circle, er efterspørgslen meget stor.

Således har selskabet ifølge ham allerede ordrer inde på flere millioner telefoner. Heraf skal flere hundredetusinder leveres til KPN, der skal sælge Blackphone i Tyskland, Belgien og Holland.

Altid skjult

Ifølge Silent Circle er Blackphonen designet på en måde, der gør, at kommunikation mellem to telefoner altid vil være krypteret og skjult for snagende øjne, hvis blot den ene af de to telefoner er en Blackphone.

Dette skyldes, at samtalen i så fald vil blive ført gennem Silent Circles sikrede servere.

Direktør Phil Zimmerman siger, at Silent Circle ikke vil beholde en kopi af krypteringsnøglen. Det betyder, at selskabet slet ikke er i stand til at videregive oplysninger til myndighederne - selv hvis virksomheden egentlig gerne ville.

Helt sikker er telefonen dog ikke.

"Hvis NSA virkelig gerne vil skaffe sig adgang til din telefon, ja så får de sikkert adgang til din telefon," siger Phil Zimmerman.
Han er tidligere fredsaktivist, men fortæller, at han under udviklingsarbejdet med den sikre telefon har arbejdet sammen med personer, som han ellers aldrig ville have troet, at han ville få noget at gøre med.

De tæller blandt andre en tidligere amerikansk Navy Seal-elitesoldat samt en tophacker, der lever af at udføre bestilte 0-dags angreb.

Ifølge ham er flere efterretningstjenester også interesseret i Blackphone.

Du kan læse mere om, hvordan Blackphone er bygget op her: Her er verdens mest sikre smartphone.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job