TDC i storoffensiv: Vil kapre mobil-kunder med disse tjenester

Nyt Telmore-abonnement skal kapre nye kunder og fastholde eksisterende ved at give adgang til en række populære indholdstjenester på nettet.

Artikel top billede

Telmore Play er navnet på et nyt abonnement fra det TDC-ejede Telmore.

Tilbuddet går på, at man for 249 kroner om måneden ikke bare får fri tale og sms, adgang til 4G-netværket og fem gigabyte data - men også digitale indholdstjenester som TV2 Play, HBO, Telmore Musik, Politiken, Ekstra Bladet og Mofibos e-bøger.

Mens der ikke er noget nyt i at forsøge at kapre og fastholde kunder ved at bundle produkter på den måde, er det interessant, at Telmore-løsningen indeholder så mange digitale tjenester, og at prisen er holdt nede på 249 kroner.

Dermed kan det være en interessant løsning for forbrugere, der ønsker abonnement til mere end én digital tjeneste og i forvejen også betaler for et mobilabonnement.

TDC's bagvedliggende plan er naturligvis også, at kunderne dermed bliver mere loyale over for Telmore som mobilselskab, fordi det ikke bare er selskabet, men også alle tjenesterne, man får adgang til med den månedlige betaling.

"Når folk bruger de tjenester, der er med i deres abonnementer, bliver de glade og loyale kunder, der bliver ambassadører for deres produkt," siger Johan Kirstein Brammer, der er direktør for Privat-divisionen hos TDC, til Ritzau Finans.

Analytiker tror på konceptet

Teleanalytiker hos Sydbank Morten Imsgard skriver i en analyse af lanceringen, at TDC med det nye abonnement rammer konkurrenterne, hvor det gør mest ondt ved at tilbyde en stor mængde indholdstjenester til en attraktiv pris.

"Efter vores vurdering får konkurrenterne meget svært ved at lancere tilsvarende abonnementer til samme attraktive pris," lyder vurderingen.

"Telmores standardabonnement med fri tale, fri sms/mms og 5 GB data koster 169 kroner, og lignende abonnementer fra konkurrenterne ligger i prisniveauet 139-199 kroner per måned. Dermed kan kunderne få adgang til Telmores indholdspakke for 50-110 kroner per måned."

"Det er efter vores vurdering et meget attraktivt tilbud, som helt sikkert vil være med til at vende den negative udvikling i TDC's mobiltelefonikundebase," lyder det videre fra analytikeren fra Sydbank.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura