Rapport: Derfor er iOS ikke en døjt mere sikker end Android

Det er en skrøne, at Android er langt mere usikker end iOS, lyder det fra sikkerhedsfirma. Se her, hvor kæden hopper af.

Artikel top billede

Massevis af undersøgelser har gennem de senere år vist, at Android er notorisk usikker og et slaraffenland for alverdens hackere, mens Apples iOS omvendt er langt mere kontrolleret og dermed mere sikker.

Men Apples stramme app-styring i iOS betyder ikke, at iOS er særligt meget mere sikker end Android.

Sådan lyder den overraskende konklusion i en rapport fra sikkerhedsselskabet Marble Security, der har gennemgået de to styresystemer ud fra en brugermæssig sikkerhedsvinkel.

Ganske vist er der ikke så mange brådne kar i iOS-universet. Men så er der så mange andre problemer, lyder konklusionen.

"Hverken iOS eller Android er markant mere sikker end den anden. Der er ikke stor forskel på den risiko, som virksomhederne løber, hvis de tillader ansatte at medbringe deres egne devices - uanset om de anvender iOS eller Android," lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Det peger på, at der er mange måder, hvorpå hackere kan stjæle data fra virksomheder i både iOS og Android.

Veje ind i iOS for hackere

Apples iOS-univers er ganske tæt og bliver kontrolleret nøje af Apple, der har sørget for, at apps til iPhone og iPads alene kan leveres gennem App Store, som Apple screener hele tiden.

Men der er veje ind for hackerne alligevel, lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Eksempelvis kan applikationer, der ikke stammer fra App Store, installeres på iPad eller iPhone via godkendte apps og via test-platforme, der anvendes til at distribuere beta-apps.

Ifølge sikkerhedsfirmaet er der også eksempler på, at hackere anvender social engineering til at lokke iOS-brugere til inficerede websites, hvorfra der via telefonens apps kan installeres malware og eksempelvis ændres i indstillingerne.

"Hele virksomheden kan blive ramt, hvis brugeren installerer en fjendtlig konfigurations-profil. Virksomheden risikerer at få opsnappet data, at få installeret falske apps, blive ramt af sofistikeret phishing og andre ting," lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Android-universet er modsat iOS-universet meget åbent, og Android-brugeren kan hente apps fra en lang række forskellige markedspladser udenfor Google Play, som ikke nødvendigvis screener de mange forskellige apps for sikkerheds-problemer.

Hertil kommer, at Android-universet er voldsomt fragmenteret. Marble Security er således nået frem til, at 11.868 forskellige slags enheder i dag kører med Android, mens et par håndfulde forskellige enheder anvender iOS.

Læs også:

Her lurer alle sikkerhedstruslerne på din smartphone

Androids apps-sløseri eller iOS-politiet: Hvad vælger du?

Sikkerhedsfirma advarer: Falske programmer hærger i app-butikkerne

Fem nye metoder: Sådan rammer hackerne din smartphone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S