Netflix dræner bredbåndsnettet for saft og kraft

Bredbåndsnettet har kun et enkelt problem: Netflix. Tjenesten overbelaster nemlig nettet næsten hele døgnet, påpeger en undersøgelse. Netflix mener selv, at det handler om penge.

Artikel top billede

Netflix overbelaster det amerikanske bredbåndsnet i 18 timer i døgnet.

Det viser en rapport som Massachusetts Institute of Technology, også kendt som MIT, har foretaget.

Det skriver Cnet.

Undersøgelsen viser, at nettet fungerer ganske udmærket med en enkelt undtagelse: Netflix.

Rapporten er udarbejdet i samarbejde med interesseorganisationen US Congressional Internet Caucus.

Sagens kerne er, at bredbåndsudbyderne ønsker at tage sig betalt for tjenester, der kræver ekstreme mængder data, men indholdsleverandørerne argumenterer for, at den ordning vil dræbe internetaktiviteten.

Ser man bort fra belastningen, som Netflix er skyldig i, er der kun få tilfælde af overbelastning at spore på det amerikanske netværk.

MIT har dog kun undersøgt trafikken hos fire bredbåndsudbydere, og det er nok lige i underkanten af, hvad der kræves for at tegne et samlet billede af det amerikanske net.

Netflix svarer igen

Netflix' indholdschef, Ken Florance, siger til Cnet, at det handler om, at de store bredbåndsudbydere har degraderet kapaciteten på deres net for at tvinge indholdsleverandører som Netflix til at betale for højere hastigheder og bedre stabilitet.

Han siger også, at han er klar til et samarbejde med blandt andet MIT for at belyse sagen fra indholdsleverandørernes side.

Balladen mellem firmaer som Netflix og operatørerne har været i gang længe.

Læs mere her:

Netflix brokker sig: Denne operatør sløver dit video-signal

Netflix versus internetleverandør: Hvem er skyld i ringe kvalitet?

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S