Netflix dræner bredbåndsnettet for saft og kraft

Bredbåndsnettet har kun et enkelt problem: Netflix. Tjenesten overbelaster nemlig nettet næsten hele døgnet, påpeger en undersøgelse. Netflix mener selv, at det handler om penge.

Artikel top billede

Netflix overbelaster det amerikanske bredbåndsnet i 18 timer i døgnet.

Det viser en rapport som Massachusetts Institute of Technology, også kendt som MIT, har foretaget.

Det skriver Cnet.

Undersøgelsen viser, at nettet fungerer ganske udmærket med en enkelt undtagelse: Netflix.

Rapporten er udarbejdet i samarbejde med interesseorganisationen US Congressional Internet Caucus.

Sagens kerne er, at bredbåndsudbyderne ønsker at tage sig betalt for tjenester, der kræver ekstreme mængder data, men indholdsleverandørerne argumenterer for, at den ordning vil dræbe internetaktiviteten.

Ser man bort fra belastningen, som Netflix er skyldig i, er der kun få tilfælde af overbelastning at spore på det amerikanske netværk.

MIT har dog kun undersøgt trafikken hos fire bredbåndsudbydere, og det er nok lige i underkanten af, hvad der kræves for at tegne et samlet billede af det amerikanske net.

Netflix svarer igen

Netflix' indholdschef, Ken Florance, siger til Cnet, at det handler om, at de store bredbåndsudbydere har degraderet kapaciteten på deres net for at tvinge indholdsleverandører som Netflix til at betale for højere hastigheder og bedre stabilitet.

Han siger også, at han er klar til et samarbejde med blandt andet MIT for at belyse sagen fra indholdsleverandørernes side.

Balladen mellem firmaer som Netflix og operatørerne har været i gang længe.

Læs mere her:

Netflix brokker sig: Denne operatør sløver dit video-signal

Netflix versus internetleverandør: Hvem er skyld i ringe kvalitet?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S