Netflix dræner bredbåndsnettet for saft og kraft

Bredbåndsnettet har kun et enkelt problem: Netflix. Tjenesten overbelaster nemlig nettet næsten hele døgnet, påpeger en undersøgelse. Netflix mener selv, at det handler om penge.

Artikel top billede

Netflix overbelaster det amerikanske bredbåndsnet i 18 timer i døgnet.

Det viser en rapport som Massachusetts Institute of Technology, også kendt som MIT, har foretaget.

Det skriver Cnet.

Undersøgelsen viser, at nettet fungerer ganske udmærket med en enkelt undtagelse: Netflix.

Rapporten er udarbejdet i samarbejde med interesseorganisationen US Congressional Internet Caucus.

Sagens kerne er, at bredbåndsudbyderne ønsker at tage sig betalt for tjenester, der kræver ekstreme mængder data, men indholdsleverandørerne argumenterer for, at den ordning vil dræbe internetaktiviteten.

Ser man bort fra belastningen, som Netflix er skyldig i, er der kun få tilfælde af overbelastning at spore på det amerikanske netværk.

MIT har dog kun undersøgt trafikken hos fire bredbåndsudbydere, og det er nok lige i underkanten af, hvad der kræves for at tegne et samlet billede af det amerikanske net.

Netflix svarer igen

Netflix' indholdschef, Ken Florance, siger til Cnet, at det handler om, at de store bredbåndsudbydere har degraderet kapaciteten på deres net for at tvinge indholdsleverandører som Netflix til at betale for højere hastigheder og bedre stabilitet.

Han siger også, at han er klar til et samarbejde med blandt andet MIT for at belyse sagen fra indholdsleverandørernes side.

Balladen mellem firmaer som Netflix og operatørerne har været i gang længe.

Læs mere her:

Netflix brokker sig: Denne operatør sløver dit video-signal

Netflix versus internetleverandør: Hvem er skyld i ringe kvalitet?

Vivant ApS

IT Supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior .NET Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse