Netflix dræner bredbåndsnettet for saft og kraft

Bredbåndsnettet har kun et enkelt problem: Netflix. Tjenesten overbelaster nemlig nettet næsten hele døgnet, påpeger en undersøgelse. Netflix mener selv, at det handler om penge.

Artikel top billede

Netflix overbelaster det amerikanske bredbåndsnet i 18 timer i døgnet.

Det viser en rapport som Massachusetts Institute of Technology, også kendt som MIT, har foretaget.

Det skriver Cnet.

Undersøgelsen viser, at nettet fungerer ganske udmærket med en enkelt undtagelse: Netflix.

Rapporten er udarbejdet i samarbejde med interesseorganisationen US Congressional Internet Caucus.

Sagens kerne er, at bredbåndsudbyderne ønsker at tage sig betalt for tjenester, der kræver ekstreme mængder data, men indholdsleverandørerne argumenterer for, at den ordning vil dræbe internetaktiviteten.

Ser man bort fra belastningen, som Netflix er skyldig i, er der kun få tilfælde af overbelastning at spore på det amerikanske netværk.

MIT har dog kun undersøgt trafikken hos fire bredbåndsudbydere, og det er nok lige i underkanten af, hvad der kræves for at tegne et samlet billede af det amerikanske net.

Netflix svarer igen

Netflix' indholdschef, Ken Florance, siger til Cnet, at det handler om, at de store bredbåndsudbydere har degraderet kapaciteten på deres net for at tvinge indholdsleverandører som Netflix til at betale for højere hastigheder og bedre stabilitet.

Han siger også, at han er klar til et samarbejde med blandt andet MIT for at belyse sagen fra indholdsleverandørernes side.

Balladen mellem firmaer som Netflix og operatørerne har været i gang længe.

Læs mere her:

Netflix brokker sig: Denne operatør sløver dit video-signal

Netflix versus internetleverandør: Hvem er skyld i ringe kvalitet?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job