Android og Windows Phone får en dræber-knap

Antallet af mobiltyverier er eksploderet. Det skal der nu sættes en stopper for hos Android-folket og Windows-brugerne.

Artikel top billede

Microsoft og Google har underskrevet en aftale om at bygge en såkaldt Kill Switch ind i de næste versioner af henholdsvis Windows Phone og Android.

Funktionen er blevet obligatorisk og har været på tegnebrættet i en rum tid, men nu er det altså sikkert.

Det skriver Cnet.

Dræberknappen gør det muligt at slette indhold på mobiltelefoner, der bliver stjålet, fra distancen. Funktionen findes allerede i Apples iPhone.

Android-brugere har i dag mulighed for at fjernslette via Android Device manager, hvis du altså har husket at aktivere funktionen.

Læs også: Sådan sporer du din forsvundne eller stjålne Android-mobil

Men nu skal der altså ikke længere være slinger i valsen.

Det skal være nemmere at slette Android- og Windows-mobiler, og funktionen skal være tilgængelig som standard.

En rapport, der er skrevet i et samarbejde mellem justitsmyndigheder i New York, London og San Fransisco, vurderer, at Apple er et bevis på, at en Kill Switch fungerer.

I New York faldt antallet af tyverier af Apple-enheder med 19 procent, efter at fjernsletningen blev bygget ind i telefonerne.

Endnu tydeligere var resultaterne i de to øvrige byer, hvor tyverierne faldt med henholdsvis 24 og 38 procent i løbet af de seks første måneder, efter at Apple introducerede fjernsletningsfunktionen.

Omvendt er antallet af tyverier af Samsungs telefoner steget med 40 procent i samme periode, hvilket i øvrigt fik producenten til at introducere fjernsletning i sine telefoner.

Du kan læse hele rapporten, der hedder "Secure our smartphones" her (PDF).

3,1 millioner stjålne mobiler

Og der kan være behov for at gøre det mere besværligt at være mobiltyv.

Tal fra de amerikanske myndigheder er blevet offentliggjort af BBC.

De viser, at der blev stjålet 3,1 millioner mobiler i USA i 2013, hvilket er en fordobling i forhold til året før.

I Europa har én ud af tre oplevet at få stjålet eller at miste sit kæreste eje i form af mobiltelefonen. 

Læs også:
Sådan sporer du din forsvundne eller stjålne Android-mobil

Selvmordsfunktion bliver standard på nye mobiler

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S