Android og Windows Phone får en dræber-knap

Antallet af mobiltyverier er eksploderet. Det skal der nu sættes en stopper for hos Android-folket og Windows-brugerne.

Artikel top billede

Microsoft og Google har underskrevet en aftale om at bygge en såkaldt Kill Switch ind i de næste versioner af henholdsvis Windows Phone og Android.

Funktionen er blevet obligatorisk og har været på tegnebrættet i en rum tid, men nu er det altså sikkert.

Det skriver Cnet.

Dræberknappen gør det muligt at slette indhold på mobiltelefoner, der bliver stjålet, fra distancen. Funktionen findes allerede i Apples iPhone.

Android-brugere har i dag mulighed for at fjernslette via Android Device manager, hvis du altså har husket at aktivere funktionen.

Læs også: Sådan sporer du din forsvundne eller stjålne Android-mobil

Men nu skal der altså ikke længere være slinger i valsen.

Det skal være nemmere at slette Android- og Windows-mobiler, og funktionen skal være tilgængelig som standard.

En rapport, der er skrevet i et samarbejde mellem justitsmyndigheder i New York, London og San Fransisco, vurderer, at Apple er et bevis på, at en Kill Switch fungerer.

I New York faldt antallet af tyverier af Apple-enheder med 19 procent, efter at fjernsletningen blev bygget ind i telefonerne.

Endnu tydeligere var resultaterne i de to øvrige byer, hvor tyverierne faldt med henholdsvis 24 og 38 procent i løbet af de seks første måneder, efter at Apple introducerede fjernsletningsfunktionen.

Omvendt er antallet af tyverier af Samsungs telefoner steget med 40 procent i samme periode, hvilket i øvrigt fik producenten til at introducere fjernsletning i sine telefoner.

Du kan læse hele rapporten, der hedder "Secure our smartphones" her (PDF).

3,1 millioner stjålne mobiler

Og der kan være behov for at gøre det mere besværligt at være mobiltyv.

Tal fra de amerikanske myndigheder er blevet offentliggjort af BBC.

De viser, at der blev stjålet 3,1 millioner mobiler i USA i 2013, hvilket er en fordobling i forhold til året før.

I Europa har én ud af tre oplevet at få stjålet eller at miste sit kæreste eje i form af mobiltelefonen. 

Læs også:
Sådan sporer du din forsvundne eller stjålne Android-mobil

Selvmordsfunktion bliver standard på nye mobiler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job