Android og Windows Phone får en dræber-knap

Antallet af mobiltyverier er eksploderet. Det skal der nu sættes en stopper for hos Android-folket og Windows-brugerne.

Artikel top billede

Microsoft og Google har underskrevet en aftale om at bygge en såkaldt Kill Switch ind i de næste versioner af henholdsvis Windows Phone og Android.

Funktionen er blevet obligatorisk og har været på tegnebrættet i en rum tid, men nu er det altså sikkert.

Det skriver Cnet.

Dræberknappen gør det muligt at slette indhold på mobiltelefoner, der bliver stjålet, fra distancen. Funktionen findes allerede i Apples iPhone.

Android-brugere har i dag mulighed for at fjernslette via Android Device manager, hvis du altså har husket at aktivere funktionen.

Læs også: Sådan sporer du din forsvundne eller stjålne Android-mobil

Men nu skal der altså ikke længere være slinger i valsen.

Det skal være nemmere at slette Android- og Windows-mobiler, og funktionen skal være tilgængelig som standard.

En rapport, der er skrevet i et samarbejde mellem justitsmyndigheder i New York, London og San Fransisco, vurderer, at Apple er et bevis på, at en Kill Switch fungerer.

I New York faldt antallet af tyverier af Apple-enheder med 19 procent, efter at fjernsletningen blev bygget ind i telefonerne.

Endnu tydeligere var resultaterne i de to øvrige byer, hvor tyverierne faldt med henholdsvis 24 og 38 procent i løbet af de seks første måneder, efter at Apple introducerede fjernsletningsfunktionen.

Omvendt er antallet af tyverier af Samsungs telefoner steget med 40 procent i samme periode, hvilket i øvrigt fik producenten til at introducere fjernsletning i sine telefoner.

Du kan læse hele rapporten, der hedder "Secure our smartphones" her (PDF).

3,1 millioner stjålne mobiler

Og der kan være behov for at gøre det mere besværligt at være mobiltyv.

Tal fra de amerikanske myndigheder er blevet offentliggjort af BBC.

De viser, at der blev stjålet 3,1 millioner mobiler i USA i 2013, hvilket er en fordobling i forhold til året før.

I Europa har én ud af tre oplevet at få stjålet eller at miste sit kæreste eje i form af mobiltelefonen. 

Læs også:
Sådan sporer du din forsvundne eller stjålne Android-mobil

Selvmordsfunktion bliver standard på nye mobiler

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job