Android og Windows Phone får en dræber-knap

Antallet af mobiltyverier er eksploderet. Det skal der nu sættes en stopper for hos Android-folket og Windows-brugerne.

Artikel top billede

Microsoft og Google har underskrevet en aftale om at bygge en såkaldt Kill Switch ind i de næste versioner af henholdsvis Windows Phone og Android.

Funktionen er blevet obligatorisk og har været på tegnebrættet i en rum tid, men nu er det altså sikkert.

Det skriver Cnet.

Dræberknappen gør det muligt at slette indhold på mobiltelefoner, der bliver stjålet, fra distancen. Funktionen findes allerede i Apples iPhone.

Android-brugere har i dag mulighed for at fjernslette via Android Device manager, hvis du altså har husket at aktivere funktionen.

Læs også: Sådan sporer du din forsvundne eller stjålne Android-mobil

Men nu skal der altså ikke længere være slinger i valsen.

Det skal være nemmere at slette Android- og Windows-mobiler, og funktionen skal være tilgængelig som standard.

En rapport, der er skrevet i et samarbejde mellem justitsmyndigheder i New York, London og San Fransisco, vurderer, at Apple er et bevis på, at en Kill Switch fungerer.

I New York faldt antallet af tyverier af Apple-enheder med 19 procent, efter at fjernsletningen blev bygget ind i telefonerne.

Endnu tydeligere var resultaterne i de to øvrige byer, hvor tyverierne faldt med henholdsvis 24 og 38 procent i løbet af de seks første måneder, efter at Apple introducerede fjernsletningsfunktionen.

Omvendt er antallet af tyverier af Samsungs telefoner steget med 40 procent i samme periode, hvilket i øvrigt fik producenten til at introducere fjernsletning i sine telefoner.

Du kan læse hele rapporten, der hedder "Secure our smartphones" her (PDF).

3,1 millioner stjålne mobiler

Og der kan være behov for at gøre det mere besværligt at være mobiltyv.

Tal fra de amerikanske myndigheder er blevet offentliggjort af BBC.

De viser, at der blev stjålet 3,1 millioner mobiler i USA i 2013, hvilket er en fordobling i forhold til året før.

I Europa har én ud af tre oplevet at få stjålet eller at miste sit kæreste eje i form af mobiltelefonen. 

Læs også:
Sådan sporer du din forsvundne eller stjålne Android-mobil

Selvmordsfunktion bliver standard på nye mobiler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S