Selvmordsfunktion bliver standard på nye mobiler

Det skal være nemmere at slå stjålne mobiler ihjel på afstand og forhindre utilsigtet 'genbrug'. Derfor indføres selvmordsfunktion på nye modeller.

Artikel top billede

Flere mobilproducenter har allerede i dag tilføjet funktioner, der gør det muligt at slå stjålne telefoner ihjel på afstand.

Men det er endnu ikke obligatorisk at udstyre nye - og ofte dyre - telefoner med decideret selvmordssoftware, som vil gøre en stjålen mobil ubrugelig i hænderne på andre end ejermanden.

Derfor har mobiltelefoner længe været en lækkerbiksen for tyveknægte på jagt efter et fem-finger-tilbud.

Organisationen CTIA, der repræsenterer producenter inden for teleindustrien, har dog udarbejdet en såkaldt Smartphone Anti-Theft Voluntary Commitment.

Den har mobilproducenter som Apple, Google, HTC, Huawei, Motorola, Microsoft og Samsung underskrevet.

Det samme gælder for flere teleoperatører som AT&T, Verizon og T-Mobile.

Aftalen betyder, at nye mobiltelefoner produceret efter juli 2015 skal være udstyret med software, der kan bruges til at slette brugerdata på afstand, hvis telefonen bliver stjålet.

Desuden skal det være muligt at låse mobiltelefonen, hvis den pludselig bliver tabt eller hugget af en tyv.

Samtidig skal det ikke kunne lade sig gøre at nulstille telefonen uden ejermandens tilladelse, hvilket vil gøre en stjålen telefon ubrugelig som hælervare.

Funktionen har Samsungs eksempelvis allerede på sin nye Galaxy S5, hvor det kræver en særlig kode, hvis mobilen skal tilbage til fabriksindstillingerne.

Og i Apples iOS 7 findes Activation Lock, der ligeledes forhindrer utilsigtet 'genbrug' af en mobil.

De nye sikkerhedsforanstaltninger skal ifølge Smartphone Anti-Theft Voluntary Commitment være omkostningsfrie for kunden. Aftalen gælder som udgangspunkt kun i USA.  

Allerede i dag kan de fleste mobiltelefoner spores, og indhold eventuelt slettes på afstand.

Det kræver dog, at man selv gør noget aktivt, inden mobilen forsvinder eller bliver stjålet.

Her er en guide til opsætning af Android Device Manager.

Læses lige nu

    Annonce

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks