Så vild er den digitale styrthjelm

Her er den digitale styrthjelm, der giver dig øjne i nakken og internetforbindelse, mens du blæser afsted med 1.000 kubik mellem benene.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

Augmented reality rykker nu ind på et område, der ellers er forbundet med total frihed og kørsel på naturens betingelser.

Det sker i form af en digitaliseret hovedskal til motorcykel-manden. Styrthjelm-fabrikanten Skully har nemlig kombineret data fra den fysiske verden med virtuelle data.

Ved at bruge elementer som grafik, GPS-data og lyd kan du få et ekstra lag af informationer direkte på din kværn, præsenteret på en skærm, der er placeret på indersiden af hjelmens visir.

Ved at fylde den hårde skal med it-elektronik gør virksomheden det således muligt for køreren at være online, mens vedkommende er 'on the road'.

Internetforbindelsen opretholdes via en smartphone, der er koblet til hjelmen via Bluetooth.

Trafikpropper og kærestesnak

Den indbyggede skærm kan anvendes som rutevejleder helt på linje med den GPS, du allerede kender.

Displayet giver dog også en stribe andre muligheder, som gør motorcykelturen mere komfortabel.

Du kan eksempelvis blive informeret om vejrudsigten, før du drager afsted, eller blive advaret om trafikpropper i bytrafikken.

Via stemmestyring kan du vælge, hvilken musik hjelmen skal fyldes med, eller ringe til kæresten derhjemme.

Under hele forløbet kan du ligeledes se, hvad der sker bag dig via den video, som hjelmens indbyggede kamera sender til det lille display.

Funktionerne giver uden diskussion masser af muligheder for at få samtalen i gang med vennerne i motorcykelklubben, men om det gavner trafiksikkerheden, er nok lidt mere tvivlsomt.

I denne video præsenterer Skully selv mulighederne i firmaets nye produkt.

Læs også:
JJJAAA eller NNEEEJJJ? VM i fodbold indfører ny teknologi
Nu kommer en helt ny type smart ur

Verdens vildeste cykellås bygger digitalt skjold

Hvis du er både festabe og nørd - så se lige med her

Denne kaffekop (eller ølkrus) er it-folkets våde drøm

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS