Streaming-topchef vil kontrollere operatørers bredbånds-hastigheder

CEO for Viaplay-koncernen mener, at internet-leverandørerne er lidt for dygtige til at tale om "op til-hastigheder."

Artikel top billede

Tidligere på året skabte Netflix en del debat ved at begynde at sende beskeder direkte til nogle kunder, hvis deres internetforbindelse hakkede.

Beskeden var nemlig ganske klar; at operatørernes netværk var overbelastet.

Missionen var naturligvis at lægge pres på internetudbyderen.

Nu melder den skandinaviske pendant til Netflix, Viaplay, sig også ind i den verbale disput med operatørerne om internetforbindelsernes faktuelle kvalitet.

"Det er meget vigtigt, at de, der køber mest båndbredde, faktisk får den båndbredde," siger svenske Rikard Steiber, der er administrerende direktør i MTGx og Viaplay, til Computerworld.  

"Operatørerne har været dygtige til at sige 'op til', så vi ser på, hvilken hastighed du egentlig har," foklrarer han. 

Fortæller I det til jeres kunder, hvis de ikke får den hastighed, de har betalt for?

"Vi har ikke markedsført det endnu, men det er muligt, at vi skal gøre det, for vi ved jo præcist, hvad folk får."

"Det er vigtigt, hvis kunderne har købt 5, 10 eller 100 Mbit/s, at de så også får det. Vi er på samme side som kunderne," lyder det fra Rikard Steiber.

Læs første del af interviewet: Viaplay i kamp mod Netflix

Internetoperatøren Verizon reagerede på Netflix' advarsler til kunderne med at melde ud, at Netflix ikke kunne bevise påstanden om overbelastede netværk.

"Der er intet grundlag for det, når Netflix hævder, at problemer med afspilningen udelukkende skyldes Verizons netværk," lød det blandt andet fra Verizon.

Viaplay er er en del af Viasat og leverer blandt andet Champions League, Premier League, Superliga og Formel 1 som streaming sammen med et hav af film fra eksempelvis Fox og Warner Brothers og serier fra eksempelvis TV3 og TV3 Plus.

Streaming-leverandøren er den største kommercielle udfordrer til Netflix her i landet og har klare ambitioner om ikke at lade den amerikanske streaming-gigant løbe med alt for mange af kunderne.

Læs mere om det i første del af interviewet med Rikard Steiber her.

Læs også:

Viaplay i kamp mod Netflix: Sådan skal streaming-kunderne kapres

Netflix versus internetoperatør: Hvem er skyld i ringe kvalitet

Farvel til dyrt kabel-tv - goddag til tre næsten perfekte apps

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job