Nu kommer dating-tjenesten for de virkelig, virkelig kloge

En ny dating-tjeneste ser dagens lys, men du kan kun blive medlem, hvis du er klart klogere end flertallet.

Artikel top billede

Hvis du har en intelligenskvotient under 130, kan du skyde en hvid pil efter at møde den eneste ene på et nyt datingsite fra online-kærlighedstjenesten Match.com.

For selskabets nyeste nichesite med titlen Mensa Match kræver, at du tilhører den eksklusive skare på blot to procent af befolkningen, der har skruet de små grå hjerneceller så godt sammen, at de kan blive lukket ind i de hellige dating-haller.

Samtidig får de eksisterende Match.com-brugere muligheden for at sætte et Mensa-emblem på deres nuværende profil, hvis de ønsker at signalere, at de søger en klog kæreste.

Det skriver CNN.

Flere mænd end kvinder

I dag er omkring 110.000 mennesker over hele kloden medlem af den eksklusive Mensa-klub.

Hvis den nuværende sammensætning i Mensa-klubbens danske afdeling kan overføres direkte til online-datingsitet, bliver der rift om kvinderne.

Det skyldes, at der blandt den danske afdelings 1.100 medlemmer er 25 procent kvinder, mens de resterende 75 procent er mænd.

Foreningen angiver dog, at mænd oftere søger medlemskab, hvilket kan være hovedforklaringen på den skæve kønsfordeling i de kloges klub.

Hvis du skulle have mod på at søge kloge kærestemuligheder på Mensa Match uden at være medlem af Mensa, kan du teste din intelligenskvotient flere steder på nettet.

Det kan blandt andet gøres på Mensas egen hjemmeside mod et gebyr på cirka 220 kroner. 

Læs også: 

De her apps er den sikre vej til en forårsforelskelse

Galleri: Her er internettets vildeste dating-tjeneste

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S