Nu kommer dating-tjenesten for de virkelig, virkelig kloge

En ny dating-tjeneste ser dagens lys, men du kan kun blive medlem, hvis du er klart klogere end flertallet.

Artikel top billede

Hvis du har en intelligenskvotient under 130, kan du skyde en hvid pil efter at møde den eneste ene på et nyt datingsite fra online-kærlighedstjenesten Match.com.

For selskabets nyeste nichesite med titlen Mensa Match kræver, at du tilhører den eksklusive skare på blot to procent af befolkningen, der har skruet de små grå hjerneceller så godt sammen, at de kan blive lukket ind i de hellige dating-haller.

Samtidig får de eksisterende Match.com-brugere muligheden for at sætte et Mensa-emblem på deres nuværende profil, hvis de ønsker at signalere, at de søger en klog kæreste.

Det skriver CNN.

Flere mænd end kvinder

I dag er omkring 110.000 mennesker over hele kloden medlem af den eksklusive Mensa-klub.

Hvis den nuværende sammensætning i Mensa-klubbens danske afdeling kan overføres direkte til online-datingsitet, bliver der rift om kvinderne.

Det skyldes, at der blandt den danske afdelings 1.100 medlemmer er 25 procent kvinder, mens de resterende 75 procent er mænd.

Foreningen angiver dog, at mænd oftere søger medlemskab, hvilket kan være hovedforklaringen på den skæve kønsfordeling i de kloges klub.

Hvis du skulle have mod på at søge kloge kærestemuligheder på Mensa Match uden at være medlem af Mensa, kan du teste din intelligenskvotient flere steder på nettet.

Det kan blandt andet gøres på Mensas egen hjemmeside mod et gebyr på cirka 220 kroner. 

Læs også: 

De her apps er den sikre vej til en forårsforelskelse

Galleri: Her er internettets vildeste dating-tjeneste

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil