Så ofte er du og din nabo på internettet med mobilen

Danskerne har for alvor taget mobil-surfing til sig. Læs her, hvad vi fortrinsvis kigger på online via vores smartphones.

Artikel top billede

For 10 år siden var internet-oplevelsen med en mobiltelefon som at kigge på en hjemmeside igennem en toiletrulle.

Denne noget begrænsede internet-oplevelse er siden blevet forbedret markant med de smarte mobilers indtræden i danskernes lommer.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser da også, at danskerne i høj grad har taget det mobile internet til sig.

Således bruger 2,1 millioner danskere - svarende til næsten hver anden dansker over 16 år - dagligt deres mobiltelefoner til at tilgå nettet med.

Det er en stigning på 800.000 danskere siden 2012, oplyser Danmarks Statistik.

De unge er vilde med mobil-net

Måske ikke så overraskende er de flittigst mobilsurfende danskere de unge mellem 16 og 24 år.

I den alderskategori er det fire ud af fem, der dagligt er på nettet via deres smartphones.

Derimod er det kun tre procent af danskere over 75, der dagligt er på nettet med deres mobiltelefoner.

Det er dog samtidig ældregruppen over 55, hvor den største udvikling sker.

Således er knap 200.000 ældre over 55 begyndt at se internettet på en mobiltelefon i forhold til for to år siden.

Mail er (stadig) kongen

Når vi begiver os ud på nettet fra lommecomputeren med opkaldsfunktion, er 55 procent interesserede i at sende og modtage mails.

Sociale netværkstjenester som Facebook, Twitter og Instagram er 49 procent af mobil-danskerne interesserede i på daglig basis, mens 46 procent benytter nyhedstjenester.

Til gengæld har mobilbankerne ikke fået det store gennembrud, da kun 33 procent ordner bankforretningerne på deres smartphones, mens 80 procent ellers er i netbanken på deres pc.

Næsten alle danskere mellem 16 og 89 år - mere præcis 90 procent - har prøvet at være på internettet fra en mobiltelefon inden for de seneste tre måneder. Det tal ligger på 93 procent, når det kommer til pc-brugen.

Læs også: 
I næste uge kommer NemID til din smartphone - prøv det her

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S