Apple sænker iPod-priserne efter salgs-dyk

Salget af iPods er styrtdykket over de seneste år. Det får nu Apple til at sænke prisen kraftigt i løbet af de kommende dage.

Artikel top billede

Apples iPod falder med op til 25 procent i pris på den amerikanske Apple Store.

Inden for de næste par dage vil samme prisfald ramme den danske Apple Store og autoriserede butikker.

Det skriver Apple i en pressemeddelelse.

Sammen med den faldende pris tilføjer Apple også et fem-megapixel kamera og et udvidet farveudvalg af skinnende plastik på selskabets 16 gigabyte iPod-modeller, som ellers kun har været at finde på deres større modeller.

Prisfaldet sker efter en længere årrække af faldende salg af den ellers populære MP3-afspiller.

Tidligere var iPod'en ellers en af Apples største pengemaskiner, men de nyeste salgstal fra marts 2014 viser, at salget var faldet med 51 procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Apple tjente i første kvartal af 2013 461 millioner dollar (2,5 milliarder kroner), hvilket svarer til blot en procent af Apples gigantiske 45,6 milliarder dollars (249,8 milliarder kroner) indtjening samme år.

For bare tre år siden stod iPod'en for 13 procent af Apples indtjening.

Anerkender fald i salg men fastholder iPod
Analytikere har flere gange udtrykt, at Apple burde droppe iPod'en, fordi det ikke længere er en forretning med vækst.

Langt de fleste Appleforbrugere lytter nu i stedet på deres musik på deres iPhones eller iPads.

"Jeg tror, at alle her (hos Apple red.) ved, at iPod har været en faldende forretning i et godt stykke tid," forklarede CEO hos Apple, Tim Cook, i januar til Wall Street Journal.

Da iPod Touch kom på markedet var det af mange anset - også af daværende CEO Steve Jobs - som firmaets svar på det stigende salg af Netbooks, der havde store markedsandele for syv år siden.

Prisfaldet kommer i forlængelse af andre Apple-produkter, som også er faldet i pris.

Blandt andet faldt Apples iMac i USA med 15 procent, og to uger før det blev der skåret 100 dollar af prisen for en MacBook Air.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S