Løn-kaos: Hundredetusinder mangler løn efter it-fejl

Flere hundredetusinde danskere får udsat lønningsdagen efter en it-fejl i Bankdatas systemer. Har du fået løn i dag?

Artikel top billede

For mange danske lønmodtagere er der ikke kommet penge på kontoen i dag.

Det skyldes, at Bankdata har problemer med it-systemerne, hvilket har betydning for udbetaling af løn i landets største banker som eksempelvis Danske Bank og Nordea.

Det skriver DR.

Der er tale om en driftsfejl, som har ramt flere hundredetusinde danskere.

"Vi har haft en driftsfejl med den udgående clearing, og vi har først fået sendt den her til morgen, hvilket forsinker lønoverførslerne. Det er vores fejl, som giver mærkbare problemer hos kunderne, og det beklager vi meget," siger direktør i Bankdata Lene Weldum til DR Nyheder.

Det er endnu uvist, hvor fejlen opstod, og hvad den består i, siger Bankdata.

Både Danske Bank og Nordea bekræfter i øvrigt lønproblemerne.

Penge skulle dog være på vej til de hårdtarbejdende, men uheldige danskere i løbet af mandagen.

Læs også:
Løn-kaos: Tusindvis af danskere uden løn

Software-fejl: Derfor måtte du vente på din løn i dag

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S