Løn-kaos: Hundredetusinder mangler løn efter it-fejl

Flere hundredetusinde danskere får udsat lønningsdagen efter en it-fejl i Bankdatas systemer. Har du fået løn i dag?

Artikel top billede

For mange danske lønmodtagere er der ikke kommet penge på kontoen i dag.

Det skyldes, at Bankdata har problemer med it-systemerne, hvilket har betydning for udbetaling af løn i landets største banker som eksempelvis Danske Bank og Nordea.

Det skriver DR.

Der er tale om en driftsfejl, som har ramt flere hundredetusinde danskere.

"Vi har haft en driftsfejl med den udgående clearing, og vi har først fået sendt den her til morgen, hvilket forsinker lønoverførslerne. Det er vores fejl, som giver mærkbare problemer hos kunderne, og det beklager vi meget," siger direktør i Bankdata Lene Weldum til DR Nyheder.

Det er endnu uvist, hvor fejlen opstod, og hvad den består i, siger Bankdata.

Både Danske Bank og Nordea bekræfter i øvrigt lønproblemerne.

Penge skulle dog være på vej til de hårdtarbejdende, men uheldige danskere i løbet af mandagen.

Læs også:
Løn-kaos: Tusindvis af danskere uden løn

Software-fejl: Derfor måtte du vente på din løn i dag

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S