Software-fejl: Derfor måtte du vente på din løn i dag

En opdateringsfejl hos Nets var i nat skyld i, at danskernes løn blev forsinket her til morgen.

Artikel top billede

Månedens sidste hverdag er lønningsdag og udbetaling af overførselsindkomster for rigtig mange danskere, men i dag kneb det lidt med få sendt kontanterne ud til borgernes millioner af bankkonti.

For it-bøvl med clearing af bankernes indrapporteringer hos betalingstjenesten Nets var skyld i, at lønnen ikke blev skudt af sted til normal tid.

En clearing er det store natlige bogføringsregnskab, hvor bankerne indrapporterer deres tilgodehavender på kryds og tværs. Altså, hvor meget der skal udbetales mod Nationalbanken og datacentralen og kanaliseres videre ud til diverse banker.

I den proces blokerede en software-opdatering i Nets' clearing-system for, at lønnen kunne tikke ind i de tidlige morgentimer.

"Vi fandt fejlen ved første clearingleverance ved 1:30-tiden i nat, og det betød, at toget forlod perronen senere end forventet, og så kommer det også senere frem. Vi beklager naturligvis, at lønnen ikke var til rådighed i de tidlige morgentimer, men den skulle have været til rådighed i alle banker mellem klokken syv og ni," forklarer Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Kender til fejlen

At der kunne opstå en software-fejl efter en opdatering af Nets' clearingsystem beklager Søren Winge også.

"Vi har ellers gennemtestet systemet. Nu har vi identificeret fejlen, og vil selvfølgelig arbejde på, at det ikke sker igen," lyder det fra Søren Winge.

Han afviser, at det var bøvl med clearinger hos enkelte banker, der var skyld i forsinkelsen, som det ellers var tilfældet tilbage i marts.

Der skulle med andre ord være styr på fejlen og ikke mindst lønnen til danskerne, hvilket også bliver bekræftet på Facebooksiderne hos Danmarks to største banker, Danske Bank og Nordea.

"Her til morgen har der været problemer hos Nets, og det har desværre medført forsinkede lønudbetalinger. Den gode nyhed er, at alle kunder i Danske Bank nu har fået deres penge udbetalt. Rigtig god morgen til jer alle," lød det eksempelvis ved 8.30-tiden på Danske Banks Facebook-side.

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil