Software-fejl: Derfor måtte du vente på din løn i dag

En opdateringsfejl hos Nets var i nat skyld i, at danskernes løn blev forsinket her til morgen.

Artikel top billede

Månedens sidste hverdag er lønningsdag og udbetaling af overførselsindkomster for rigtig mange danskere, men i dag kneb det lidt med få sendt kontanterne ud til borgernes millioner af bankkonti.

For it-bøvl med clearing af bankernes indrapporteringer hos betalingstjenesten Nets var skyld i, at lønnen ikke blev skudt af sted til normal tid.

En clearing er det store natlige bogføringsregnskab, hvor bankerne indrapporterer deres tilgodehavender på kryds og tværs. Altså, hvor meget der skal udbetales mod Nationalbanken og datacentralen og kanaliseres videre ud til diverse banker.

I den proces blokerede en software-opdatering i Nets' clearing-system for, at lønnen kunne tikke ind i de tidlige morgentimer.

"Vi fandt fejlen ved første clearingleverance ved 1:30-tiden i nat, og det betød, at toget forlod perronen senere end forventet, og så kommer det også senere frem. Vi beklager naturligvis, at lønnen ikke var til rådighed i de tidlige morgentimer, men den skulle have været til rådighed i alle banker mellem klokken syv og ni," forklarer Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Kender til fejlen

At der kunne opstå en software-fejl efter en opdatering af Nets' clearingsystem beklager Søren Winge også.

"Vi har ellers gennemtestet systemet. Nu har vi identificeret fejlen, og vil selvfølgelig arbejde på, at det ikke sker igen," lyder det fra Søren Winge.

Han afviser, at det var bøvl med clearinger hos enkelte banker, der var skyld i forsinkelsen, som det ellers var tilfældet tilbage i marts.

Der skulle med andre ord være styr på fejlen og ikke mindst lønnen til danskerne, hvilket også bliver bekræftet på Facebooksiderne hos Danmarks to største banker, Danske Bank og Nordea.

"Her til morgen har der været problemer hos Nets, og det har desværre medført forsinkede lønudbetalinger. Den gode nyhed er, at alle kunder i Danske Bank nu har fået deres penge udbetalt. Rigtig god morgen til jer alle," lød det eksempelvis ved 8.30-tiden på Danske Banks Facebook-side.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S