Software-fejl: Derfor måtte du vente på din løn i dag

En opdateringsfejl hos Nets var i nat skyld i, at danskernes løn blev forsinket her til morgen.

Artikel top billede

Månedens sidste hverdag er lønningsdag og udbetaling af overførselsindkomster for rigtig mange danskere, men i dag kneb det lidt med få sendt kontanterne ud til borgernes millioner af bankkonti.

For it-bøvl med clearing af bankernes indrapporteringer hos betalingstjenesten Nets var skyld i, at lønnen ikke blev skudt af sted til normal tid.

En clearing er det store natlige bogføringsregnskab, hvor bankerne indrapporterer deres tilgodehavender på kryds og tværs. Altså, hvor meget der skal udbetales mod Nationalbanken og datacentralen og kanaliseres videre ud til diverse banker.

I den proces blokerede en software-opdatering i Nets' clearing-system for, at lønnen kunne tikke ind i de tidlige morgentimer.

"Vi fandt fejlen ved første clearingleverance ved 1:30-tiden i nat, og det betød, at toget forlod perronen senere end forventet, og så kommer det også senere frem. Vi beklager naturligvis, at lønnen ikke var til rådighed i de tidlige morgentimer, men den skulle have været til rådighed i alle banker mellem klokken syv og ni," forklarer Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Kender til fejlen

At der kunne opstå en software-fejl efter en opdatering af Nets' clearingsystem beklager Søren Winge også.

"Vi har ellers gennemtestet systemet. Nu har vi identificeret fejlen, og vil selvfølgelig arbejde på, at det ikke sker igen," lyder det fra Søren Winge.

Han afviser, at det var bøvl med clearinger hos enkelte banker, der var skyld i forsinkelsen, som det ellers var tilfældet tilbage i marts.

Der skulle med andre ord være styr på fejlen og ikke mindst lønnen til danskerne, hvilket også bliver bekræftet på Facebooksiderne hos Danmarks to største banker, Danske Bank og Nordea.

"Her til morgen har der været problemer hos Nets, og det har desværre medført forsinkede lønudbetalinger. Den gode nyhed er, at alle kunder i Danske Bank nu har fået deres penge udbetalt. Rigtig god morgen til jer alle," lød det eksempelvis ved 8.30-tiden på Danske Banks Facebook-side.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S