Software-fejl: Derfor måtte du vente på din løn i dag

En opdateringsfejl hos Nets var i nat skyld i, at danskernes løn blev forsinket her til morgen.

Artikel top billede

Månedens sidste hverdag er lønningsdag og udbetaling af overførselsindkomster for rigtig mange danskere, men i dag kneb det lidt med få sendt kontanterne ud til borgernes millioner af bankkonti.

For it-bøvl med clearing af bankernes indrapporteringer hos betalingstjenesten Nets var skyld i, at lønnen ikke blev skudt af sted til normal tid.

En clearing er det store natlige bogføringsregnskab, hvor bankerne indrapporterer deres tilgodehavender på kryds og tværs. Altså, hvor meget der skal udbetales mod Nationalbanken og datacentralen og kanaliseres videre ud til diverse banker.

I den proces blokerede en software-opdatering i Nets' clearing-system for, at lønnen kunne tikke ind i de tidlige morgentimer.

"Vi fandt fejlen ved første clearingleverance ved 1:30-tiden i nat, og det betød, at toget forlod perronen senere end forventet, og så kommer det også senere frem. Vi beklager naturligvis, at lønnen ikke var til rådighed i de tidlige morgentimer, men den skulle have været til rådighed i alle banker mellem klokken syv og ni," forklarer Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Kender til fejlen

At der kunne opstå en software-fejl efter en opdatering af Nets' clearingsystem beklager Søren Winge også.

"Vi har ellers gennemtestet systemet. Nu har vi identificeret fejlen, og vil selvfølgelig arbejde på, at det ikke sker igen," lyder det fra Søren Winge.

Han afviser, at det var bøvl med clearinger hos enkelte banker, der var skyld i forsinkelsen, som det ellers var tilfældet tilbage i marts.

Der skulle med andre ord være styr på fejlen og ikke mindst lønnen til danskerne, hvilket også bliver bekræftet på Facebooksiderne hos Danmarks to største banker, Danske Bank og Nordea.

"Her til morgen har der været problemer hos Nets, og det har desværre medført forsinkede lønudbetalinger. Den gode nyhed er, at alle kunder i Danske Bank nu har fået deres penge udbetalt. Rigtig god morgen til jer alle," lød det eksempelvis ved 8.30-tiden på Danske Banks Facebook-side.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S