Microsoft strammer krypteringsskruen til to store online-tjenester

Microsoft strammer op om kryptering til firmaets online-tjenester og åbner et 'åbenhedscenter'. Det betyder mere sikre tjeneste til dig.

Artikel top billede

Microsoft strammer sikkerheden i blandt andet Outlook-tjenesten.

I kølvandet på Edward Snowdens afsløringer og hele NSA-skandalen har flere af de store it-firmaer fået øjnene op for, at brugerne kræver sikre it-tjenester.

Både Google, Facebook og Microsoft (og mange andre) får nogle solide beskyldninger om overvågning og mangel på respekt for privatlivets fred med på vejen i Glenn Greenwalds bog, der beskriver det samlede forløb i Snowden-gate.

Du kan læse Computerworlds anmeldelse her: Fed sommerlæsning: Fortællingen om verdens vildeste overvågning.

Men intet er så skidt, at det ikke er godt for noget, og nu skal der andre boller på suppen.

Google har allerede iværksat et sikkerhedstiltag til Gmail og arbejder ligeledes på en krypteringsløsning.

Og nu strammer Microsoft også sikkerhedsskruen på de populære Outlook- og OneDrive-tjenester.

Ny kryptering

Opgraderingen består i, at Outlook nu udstyres med TLS-kryptering (Transport Layer Security) til både indgående og udgående post.

Derved er alle mails krypterede både mellem Microsofts e-mail-brugere og andre e-mail-tjenester, der har implementeret TSL-protokollen.

Desuden får Outlook støtte for PFS-kryptering (Perfect Forward Secrecy).

Det er en særlig kryptografisk teknik, som kan sammenlignes med et hus, der har adskilte rum, og hvor hvert rum er låst med forskellige låse.

Hvis en tyv får fat i en nøgle, er der kun ét enkelt rum, han eller hun kan komme ind i.

Der benyttes forskellige nøgler til forskellige sessioner, hvilket gør det besværligt for snushaner at kigge med.

Den teknologi bliver også implementeret i Microsofts cloud-tjeneste OneDrive, der automatisk vil anvende PFS-løsningen, når du kobler dig på skyen via onedrive.live.com eller tjenestens applikationer til mobile enheder.

Det skriver firmaet i dette blog-indlæg.

Center for åbenhed

Et andet tiltag, der skal være med til at genvinde firmaets troværdighed i forhold til at holde tæt omkring brugernes data, er åbningen af et såkaldt Transparency Center, hvilket kan oversættet til noget i retning af center for åbenhed.

Dette fremstød går ud på at regeringer, der deltager i projektet, får mulighed for at studere kildekoden til Microsofts kerneprodukter.

Hensigten med myndighedsadgang til kildekode er, at man ved selvsyn kan sikre sig, at koden ikke indeholder bagdøre eller andet snask, der kan udnyttes af tredjepart.

Det første center åbnes i Redmond, men flere skulle være på vej.

Læs også om denne mail-tjeneste, der lover dig total sikkerhed omkring dine oplysninger og din kommunikation:

Nu kommer supersikker, gratis og krypteret mail-tjeneste til dig

Læs også:
Snart har vi alle ubegrænset storage - men hvad bliver prisen?

Slut med at taste passwords hele tiden: Sådan får du fremover adgang til Google

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Senior Forretningsudvikler

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS