Her er verdens mest udbredte browser

Verdens mægtigste browser sidder tungt på tronen. Men måske er billedet ved at vende.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Internet Explorer er verdens ubetinget største browser, hvis man medtager markedsandel på både desktop og mobile enheder.

Det viser nye tal for analysehuset Net Applications.

I alt sidder Microsoft for tiden på 58,4 procent af browsermarkedet i verden, hvilket er det højeste niveau for selskabet siden februar 2011.

Langt størstedelen af brugen finder imidlertid sted på pc'er verden over, da Microsofts andel af det vigtige mobile browser-marked er helt nede på to procent.

Anderledes ser det ud for Googles Chrome, der vinder markedsandele med pæn fart, både når det gælder pc'er samt smartphones og tablet-computere.

22,6 procent af al net-trafik - kombineret fra både computer, smartphones og tablet-computere - bliver i dag afviklet via Chrome.

Ser man alene på det mobile marked, har Chrome en markedsandel på 39,4 procent.

Dystert billede for Safari

Til gengæld ser det værre ud for Apples Safari, der er den mindst udbredte af de store browsere.

Ifølge målingerne taber Safari faktisk ganske mange brugere. I løbet af de seneste to måneder er Safaris samlede markedsandel - både desktop og mobil - faldet fra 13,1 procent til nu 12,3 procent.

To tredjedele af dette fald skyldes ifølge Net Applications den mobile version af iOS, som mange brugere i de seneste måneder dermed er gået væk fra.

Også Firefox er i krise, da selskabet slet ikke har fået fat i det mobile browser-marked, som er afgørende for fremtidens brug.

Det kan du læse mere om her: Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast.

Her står Chrome stærkt, mens Microsoft henter sin styrke i pc-verdenen.

Det er med andre ord Google og Chrome, der vinder frem på browser-markedet - og også står stærkt på det vigtige mobilmarked.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job