Her er verdens mest udbredte browser

Verdens mægtigste browser sidder tungt på tronen. Men måske er billedet ved at vende.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Internet Explorer er verdens ubetinget største browser, hvis man medtager markedsandel på både desktop og mobile enheder.

Det viser nye tal for analysehuset Net Applications.

I alt sidder Microsoft for tiden på 58,4 procent af browsermarkedet i verden, hvilket er det højeste niveau for selskabet siden februar 2011.

Langt størstedelen af brugen finder imidlertid sted på pc'er verden over, da Microsofts andel af det vigtige mobile browser-marked er helt nede på to procent.

Anderledes ser det ud for Googles Chrome, der vinder markedsandele med pæn fart, både når det gælder pc'er samt smartphones og tablet-computere.

22,6 procent af al net-trafik - kombineret fra både computer, smartphones og tablet-computere - bliver i dag afviklet via Chrome.

Ser man alene på det mobile marked, har Chrome en markedsandel på 39,4 procent.

Dystert billede for Safari

Til gengæld ser det værre ud for Apples Safari, der er den mindst udbredte af de store browsere.

Ifølge målingerne taber Safari faktisk ganske mange brugere. I løbet af de seneste to måneder er Safaris samlede markedsandel - både desktop og mobil - faldet fra 13,1 procent til nu 12,3 procent.

To tredjedele af dette fald skyldes ifølge Net Applications den mobile version af iOS, som mange brugere i de seneste måneder dermed er gået væk fra.

Også Firefox er i krise, da selskabet slet ikke har fået fat i det mobile browser-marked, som er afgørende for fremtidens brug.

Det kan du læse mere om her: Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast.

Her står Chrome stærkt, mens Microsoft henter sin styrke i pc-verdenen.

Det er med andre ord Google og Chrome, der vinder frem på browser-markedet - og også står stærkt på det vigtige mobilmarked.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job