Efter togkaos: Banedanmark ved ikke, hvad der gik galt

En lang stribe DSB-tog holdt stille i timevis tirsdag efter et omfattende it-nedbrud i Banedanmark. Årsagen er endnu ukendt.

Artikel top billede

(Foto: © CHRISTOFFER REGILD /)

Banedanmark ved endnu ikke, hvad der forårsagede det omfattende it-nedbrud tirsdag formiddag - og som fik stribevis af DSB-tog til at holde stille i timevis på Sjælland.

Det oplyser teknisk direktør Søren Boysen, Banedanmark.

"Vi ved stadig ikke, præcis hvad årsagen er. Fokus lige nu har været på at få det til at køre igen," siger han.

En af mistankerne er, at et strømudfald, som skete mandag, er synderen. Men det er altså endnu ikke bekræftet.

Banedanmark arbejder i øjeblikket på at udskifte det eksisterende signalsystem for milliarder af kroner, så det bliver digitalt:

"Vi har jo rigtig mange fejl relateret til signalsystemet. Men det er ikke det, der har fejlet her," siger Søren Boysen.

Problemerne begyndte ved 9-tiden og førte hurtigt til aflysninger og forsinkelser, da togene begyndte at holde stille. Skilte og højttalere på stationerne virkede heller ikke. 

"Der er fejl på signalerne i hele Østdanmark, da der er tekniske fejl i systemerne. Det betyder forsinkelser, og desuden er der fejl på skilte og højttalere," lød det tidligere på dagen fra DSB, som måtte betjene alle stationer manuelt.

Kort før klokken 11 meddelte DSB, at togtrafikken ventes at være normal igen fra omkring klokken 14.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job