Efter togkaos: Banedanmark ved ikke, hvad der gik galt

En lang stribe DSB-tog holdt stille i timevis tirsdag efter et omfattende it-nedbrud i Banedanmark. Årsagen er endnu ukendt.

Artikel top billede

(Foto: © CHRISTOFFER REGILD /)

Banedanmark ved endnu ikke, hvad der forårsagede det omfattende it-nedbrud tirsdag formiddag - og som fik stribevis af DSB-tog til at holde stille i timevis på Sjælland.

Det oplyser teknisk direktør Søren Boysen, Banedanmark.

"Vi ved stadig ikke, præcis hvad årsagen er. Fokus lige nu har været på at få det til at køre igen," siger han.

En af mistankerne er, at et strømudfald, som skete mandag, er synderen. Men det er altså endnu ikke bekræftet.

Banedanmark arbejder i øjeblikket på at udskifte det eksisterende signalsystem for milliarder af kroner, så det bliver digitalt:

"Vi har jo rigtig mange fejl relateret til signalsystemet. Men det er ikke det, der har fejlet her," siger Søren Boysen.

Problemerne begyndte ved 9-tiden og førte hurtigt til aflysninger og forsinkelser, da togene begyndte at holde stille. Skilte og højttalere på stationerne virkede heller ikke. 

"Der er fejl på signalerne i hele Østdanmark, da der er tekniske fejl i systemerne. Det betyder forsinkelser, og desuden er der fejl på skilte og højttalere," lød det tidligere på dagen fra DSB, som måtte betjene alle stationer manuelt.

Kort før klokken 11 meddelte DSB, at togtrafikken ventes at være normal igen fra omkring klokken 14.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job