Efter togkaos: Banedanmark ved ikke, hvad der gik galt

En lang stribe DSB-tog holdt stille i timevis tirsdag efter et omfattende it-nedbrud i Banedanmark. Årsagen er endnu ukendt.

Artikel top billede

(Foto: © CHRISTOFFER REGILD /)

Banedanmark ved endnu ikke, hvad der forårsagede det omfattende it-nedbrud tirsdag formiddag - og som fik stribevis af DSB-tog til at holde stille i timevis på Sjælland.

Det oplyser teknisk direktør Søren Boysen, Banedanmark.

"Vi ved stadig ikke, præcis hvad årsagen er. Fokus lige nu har været på at få det til at køre igen," siger han.

En af mistankerne er, at et strømudfald, som skete mandag, er synderen. Men det er altså endnu ikke bekræftet.

Banedanmark arbejder i øjeblikket på at udskifte det eksisterende signalsystem for milliarder af kroner, så det bliver digitalt:

"Vi har jo rigtig mange fejl relateret til signalsystemet. Men det er ikke det, der har fejlet her," siger Søren Boysen.

Problemerne begyndte ved 9-tiden og førte hurtigt til aflysninger og forsinkelser, da togene begyndte at holde stille. Skilte og højttalere på stationerne virkede heller ikke. 

"Der er fejl på signalerne i hele Østdanmark, da der er tekniske fejl i systemerne. Det betyder forsinkelser, og desuden er der fejl på skilte og højttalere," lød det tidligere på dagen fra DSB, som måtte betjene alle stationer manuelt.

Kort før klokken 11 meddelte DSB, at togtrafikken ventes at være normal igen fra omkring klokken 14.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos