Ødelagt router fik DSB-tog til at holde stille

En fejl i strømforsyningen fik en central router hos Banedanmark til at stå af. Og så opstod den næste fejl.

Artikel top billede

Det var en ødelagt router hos Banedanmark, der i går var skyld i, at et stort antal DSB-tog i timevis holdt stille på Sjælland.

Det oplyser teknisk direktør Søren Boysen, Banedanmark.

Routeren, som er på størrelse med et køleskab, gik i stykker på grund af en fejl i strømforsyningen. Dermed var it-netværket ikke længere redundant - og dermed sårbart over for andre fejl. 

Og så opstod næste fejl - denne gang på kabelanlægget. Da systemet ikke længere var redundant, gik flere af Banedanmarks systemer derefter ned.

"Den første fejl kan vi godt håndtere, men de næste fejl fører til, at systemet går ned. Og det skal vi selvfølgelig finde ud af, hvordan det kan lade sig gøre," siger teknisk direktør Søren Boysen.

Han tør ikke sige noget om, hvor lang tid det tager at finde alle fejlene.

"Vi går hændelsen kronologisk igennem og siger: Hvad var det første, der skete. Og så udleder vi nogle læringspunkter af det. Noget af det vil give anledning til, at vi skal korrigere noget her og nu - og noget andet skal vi måske dykke længere ned i," siger Søren Boysen.

Han understreger, at Banedanmark meget sjældent oplever nedbrud i det omfang, det skete tirsdag:

"Den umiddelbare vurdering er, at vores anlæg er meget robust, og historisk har vi ikke haft nogle hændelser på vores it-netværk, der ligner det her. Men derfor skal vi selvfølgelig finde ud af, hvordan vi undgår det her igen," siger den tekniske direktør.

Som en konsekvens af nedbruddet holdt en lang række tog stille på Sjælland i flere timer, inden Banedanmark fik gang i signalsystemet igen.

Informationstavler og højttalere virkede heller ikke, så DSB kunne ikke oplyse passagererne om problemerne og aflysningerne.

Læs også:

Efter togkaos: Banedanmark ved ikke, hvad der gik galt

Myndighed erkender: Slet ikke styr på konsulent-indkøb

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse