Ødelagt router fik DSB-tog til at holde stille

En fejl i strømforsyningen fik en central router hos Banedanmark til at stå af. Og så opstod den næste fejl.

Artikel top billede

Det var en ødelagt router hos Banedanmark, der i går var skyld i, at et stort antal DSB-tog i timevis holdt stille på Sjælland.

Det oplyser teknisk direktør Søren Boysen, Banedanmark.

Routeren, som er på størrelse med et køleskab, gik i stykker på grund af en fejl i strømforsyningen. Dermed var it-netværket ikke længere redundant - og dermed sårbart over for andre fejl. 

Og så opstod næste fejl - denne gang på kabelanlægget. Da systemet ikke længere var redundant, gik flere af Banedanmarks systemer derefter ned.

"Den første fejl kan vi godt håndtere, men de næste fejl fører til, at systemet går ned. Og det skal vi selvfølgelig finde ud af, hvordan det kan lade sig gøre," siger teknisk direktør Søren Boysen.

Han tør ikke sige noget om, hvor lang tid det tager at finde alle fejlene.

"Vi går hændelsen kronologisk igennem og siger: Hvad var det første, der skete. Og så udleder vi nogle læringspunkter af det. Noget af det vil give anledning til, at vi skal korrigere noget her og nu - og noget andet skal vi måske dykke længere ned i," siger Søren Boysen.

Han understreger, at Banedanmark meget sjældent oplever nedbrud i det omfang, det skete tirsdag:

"Den umiddelbare vurdering er, at vores anlæg er meget robust, og historisk har vi ikke haft nogle hændelser på vores it-netværk, der ligner det her. Men derfor skal vi selvfølgelig finde ud af, hvordan vi undgår det her igen," siger den tekniske direktør.

Som en konsekvens af nedbruddet holdt en lang række tog stille på Sjælland i flere timer, inden Banedanmark fik gang i signalsystemet igen.

Informationstavler og højttalere virkede heller ikke, så DSB kunne ikke oplyse passagererne om problemerne og aflysningerne.

Læs også:

Efter togkaos: Banedanmark ved ikke, hvad der gik galt

Myndighed erkender: Slet ikke styr på konsulent-indkøb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S