Myndighed erkender: Slet ikke styr på konsulent-indkøb

Dansk myndigheds indkøb af it-konsulenter bliver stærkt kritiseret af Rigsrevisionen. Og der er fortsat problemer, erkender man.

Artikel top billede

Rigsrevisionen er igen på nakken af Banedanmark for dets indkøb af konsulenter.

"Revisionen for 2012 viste, at Banedanmark ikke i tilstrækkelig grad havde rettet op på forholdene og dermed fortsat ikke handlede omkostningsbevidst ved køb af konsulentydelser i 2012," hedder det i Rigsrevisionens rapport.

Revisionen er ikke tilfreds efter en opfølgning på en tidligere kritik, hvor det blev konstateret, at Banedanmark "ikke i alle tilfælde handlede omkostningsbevidst ved køb af konsulentydelser på it-området og på Signalprogrammet."

Læs mere om det her.

Men også nye stikprøver gav anledning til kommentarer.

"Alle gennemgåede konsulentforhold gav anledning til bemærkninger. Fx var der ved køb af 10 ud af 11 konsulentydelser ikke udarbejdet behovsafdækningsskemaer i overensstemmelse med Banedanmarks politik og forretningsgange på området," konkluderer Rigsrevisionen.

Derudover var "der i alle 11 tilfælde ikke indhentet alternative tilbud eller på anden vis dokumenteret, at konsulenternes timepriser og ydelser var konkurrencedygtige".

"Rigsrevisionen skal indskærpe, at det er nødvendigt, at ledelsen i Banedanmark har et væsentligt fokus på og prioriterer en opstramning af forretningsgange og dokumentation samt en opfølgning på køb af konsulentydelser," skriver Rigsrevisionen og slår fast, at den vil følge sagen.

Banedanmark: Bedre, men ikke godt nok
Hos Banedanmark erkender man, at der fortsat ikke er helt styr på området. Men det er blevet meget bedre.

Økonomidirektør Søren Stahlfest Møller fra Banedanmark forklarer, at der er indført nye procedurer, men at implementeringen af disse i visse tilfælde ikke har været i orden.

"Det er vi selvfølgelig ikke tilfredse med og vil have fokus på," fortæller Søren Stahlfest Møller til Computerworld.

Han oplyser i øvrigt, at stikprøverne ikke var tilfældige, men alle var indkøb, som Banedanmarks interne revision ikke vidste, havde været i udbud.

"Ifølge vores beregninger svarer stikprøvens resultater ikke til alle indkøb. Faktisk er det under fem procent af indkøbene, hvor procedurerne ikke er holdt," forklarer han.

Det ændrer ikke ved, at man vil stramme op på området.

"Vi vil simpelthen gennemgå vores procedure en gang til. Og så skal vi tættere på i implementeringen og sørge for, at procedurerne bliver holdt," forklarer han.

Faktisk kan der i nogen grad blive tale om, at visse krav forenkles, fordi det gør det nemmere for indkøberne at arbejde med dem.

"Desuden skal man have kendskab til kravene. Og så skal man i praksis være i stand til at følge dem," siger Søren Stahlfest.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job