IBM poster milliarder i forskning: Vil genopfinde computeren

De næste generationer af computere bruger formentlig andre materialer end silicium.

Artikel top billede

IBM vil med en milliard-investering genopfinde computeren og erstatte silicium med nye materialer til at bygge chips af. Selskabet vil investere tre milliarder dollar (omkring 17 milliarder danske kroner) i løbet af de næste fem år, og det store investeringsprogram kan muligvis bane vejen for kognitive computere, som efterligner hjernens måde at arbejde på.

"Den grundlæggende computer-arkitektur har været uændret siden 1940'erne. Og med de udfordringer, vi har i dag, mener vi, at det er på tide at lede efter nye former for computere," siger forskningsdirektør Supratik Guha, IBM Research.

En af udfordringerne er, at muligheden for at skrumpe silicium-chips er ved at nå sin grænse. IBM ser blandt andet på kulstof og andre materialer til at erstatte silicium og vil forsøge at udvikle chips,der kan skaleres helt ned til atomart niveau.

Meddelelsen kommer en måned efter at HP oplyste, at selskabet arbejder på at nytænke det grundlæggende computer-design.

Et af målene for IBM's forskningsindsats er at udvikle byggesten til systemer, som kan behandle store datamængder men bruger mindre strøm, siger vicedirektør Tom Rosamilia, IBM.

Sådanne computere vil kunne gavne områder som kræftforskning, vejrudsigter og mere intelligente cloud-tjenester.

"Vi har på andre tidspunkter i historien oplevet spring fra én teknologi til en anden. Hvis vi ikke begynder at udvikle teknologierne nu, vil ingen gøre det," siger Tom Rosamilia.

De første resultater af forskningen vil formentlig finde vej til high-performance computere, men vil også på et tidspunkt blive anvendt i bærbare og stationære pc'er, forventer IBM.

Læs også:

Superprojekt: HP vil genopfinde computeren

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS