IBM poster milliarder i forskning: Vil genopfinde computeren

De næste generationer af computere bruger formentlig andre materialer end silicium.

Artikel top billede

IBM vil med en milliard-investering genopfinde computeren og erstatte silicium med nye materialer til at bygge chips af. Selskabet vil investere tre milliarder dollar (omkring 17 milliarder danske kroner) i løbet af de næste fem år, og det store investeringsprogram kan muligvis bane vejen for kognitive computere, som efterligner hjernens måde at arbejde på.

"Den grundlæggende computer-arkitektur har været uændret siden 1940'erne. Og med de udfordringer, vi har i dag, mener vi, at det er på tide at lede efter nye former for computere," siger forskningsdirektør Supratik Guha, IBM Research.

En af udfordringerne er, at muligheden for at skrumpe silicium-chips er ved at nå sin grænse. IBM ser blandt andet på kulstof og andre materialer til at erstatte silicium og vil forsøge at udvikle chips,der kan skaleres helt ned til atomart niveau.

Meddelelsen kommer en måned efter at HP oplyste, at selskabet arbejder på at nytænke det grundlæggende computer-design.

Et af målene for IBM's forskningsindsats er at udvikle byggesten til systemer, som kan behandle store datamængder men bruger mindre strøm, siger vicedirektør Tom Rosamilia, IBM.

Sådanne computere vil kunne gavne områder som kræftforskning, vejrudsigter og mere intelligente cloud-tjenester.

"Vi har på andre tidspunkter i historien oplevet spring fra én teknologi til en anden. Hvis vi ikke begynder at udvikle teknologierne nu, vil ingen gøre det," siger Tom Rosamilia.

De første resultater af forskningen vil formentlig finde vej til high-performance computere, men vil også på et tidspunkt blive anvendt i bærbare og stationære pc'er, forventer IBM.

Læs også:

Superprojekt: HP vil genopfinde computeren

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job