VM i bold: Microsofts regnemaskine fører 14-0 ... og tyskerne vinder til sidst

Computer har korrekt forudsagt resultatet af 14 VM-kampe indtil nu. Og teknologien har også en klar mening om, hvem der vinder finalen på søndag.

Artikel top billede

Microsofts analyseværktøj Cortana fortsætter med at imponere, når det gælder spådomme om vindere og tabere ved VM i fodbold.

Trods målfattige kampe, forlængede spilletider og et inferno af straffesparkskonkurrencer har Microsofts regnemaskine nemlig indtil videre ramt plet i samtlige 14 knockout-kampe i ottendedels-, kvart- og semifinaler.

Når det gælder resultatet af den kommende søndags finale mellem Tyskland og Argentina, vælger Cortana en variant af det gamle citat fra den tidligere engelske angriber Gary Lineker, der engang beskrev fodbold, som et spil, der inkluderer en bold og 22 spillere, hvor tyskerne altid vinder til sidst.

Og det gør de altså. Tyskerne. Vinder til sidst. I hvert fald hvis man skal tro Cortana, som senest kan prale med også at have ramt plet i sin forudsigelse af VM-semifinalerne, hvor Brasilien og senest Holland som bekendt måtte strække våben mod tyskere og argentinere.

Men sætter man sin lid til it-teknologien, er det nærmest spild af tid at tænde for skærmen, når Tyskland og Argentina på søndag aften afgør ejerskabet til det gyldne trofæ ved VM i fodbold.

Som en parentes kan nævnes, at Cortana også tror på et brasiliansk comeback og gevinst i lørdagens bronzekamp mod Holland.

Cortanas forudsigelser bygger ifølge Microsoft på en algoritme, der bruger data fra internetsøgninger, kamp- og holdstatistikker, vejrforhold, hjemmebanefordel og en hel del andre finurlige parametre.

Bookmakernes bud

Microsofts VM-spådomme er så i øvrigt på linie med bookmakernes bud på udfaldet af søndagens finale. Lige nu giver Danske Spil pengene igen 1,60 gange, hvis tyskerne ender som verdensmester, mens Argentina giver pengene igen 2,30 gange.

Bliver finalen afgjort indenfor ordinær spilletid, giver tysk sejr odds 2,20, mens argentinsk sejr er sat til lodds 3,55.

Fodbold- og it-fans, der kun interesserer sig for resultater og knap så meget for løbepensum, spilsystemer, gule og røde kort og hvor mange spillere, der i kampens hede bider, slår eller sparker hinanden, kan altså overveje, om de skal droppe søndagens finale og i stedet nyde en kølig drink eller samværet med familie og venner. Eventuelt kan man kombinere den ene af de løsninger med liveopdateringer fra ens foretrukne news-feeds.


Læs også:

JJJAAA eller NNEEEJJJ? VM i fodbold indfører ny teknologi

Advarsel mod at bide på Suarez-phishing

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S