Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Apple og IBM indgår tæt partnerskab. Massevis af IBM-teknologier skal kun oversættes til iOS. Apple øjner kæmpegennembrud i erhvervslivet.

Artikel top billede

Apple har længe været på jagt efter en måde at nå ud til de lukrative erhvervskunder på, og måske har selskabet fundet en løsning.

Selskabet indgår nemlig nu et tæt partnerskab med IBM, der er stærkt positioneret i virksomhederne.

Partnerskabet betyder, at IBM vil begynde at udvikle iOS-baserede apps til selskabets big data- og analyse-tjenester, ligesom IBM fremover vil promovere iPhone og iPad overfor selskabets kunder.

Mere end 100 særlige IBM/iOS-apps på vej

Det ligger allerede nu i planerne, at IBM skal udvikle mere end 100 apps og services til Apples iOS, der alle vil være rettet mod de behov, som IBM ser hos sine tunge erhvervskunder.

De første IBM/iOS-apps ventes på gaden i løbet af efteråret - sandsynligvis i forbindelse med, at Apple lancerer iOS 8.

Hertil kommer, at IBM fremover vil indrette sine cloud-tjenester til iOS, ligesom det vil blive muligt for IBM's kunder at lease Apple-hardware gennem IBM.

Til gengæld vil Apple smide en ny garanti-ordning ind i puljen, der blandt andet sikrer, at IBM's erhvervskunder kan få assistance og support på Apples produkter døgnet rundt.

Apples topchef, Tim Cook, meddeler, at det nye partnerskab åbner for "et enormt markedspotentiale for Apple."

Disse brancher satser IBM på

Det ventes, at de første IBM/iOS-apps vil blive udviklet til detail-handlen, sundheds-sektoren, finanssektoren, forsikrings-branchen samt telebranchen, hvor IBM står relativt stærkt.

Her vil IBM udvikle "unikke cloud-services" til iOS - inklusive særlige iOS-baserede værktøjer til sikkerhed, analytics og klassisk device-management.

Der bliver dermed tale om et partnerskab, der meget vel kan blive en seriøs udfordrer for Google og Microsoft, der i dag sidder langt tungere på erhvervslivet end Apple, mens IBM til gengæld mangler fodfæstet på markedet for mobile løsninger, der i disse år for alvor vinder indpas i erhvervslivet.

Apples iPad og iPhones anvendes i dag i stor stil allerede i virksomhederne, men som regel kun fordi, at brugerne selv har insisteret på at 'smugle' dem ind, fordi de anvender enhederne til privat brug.

Interessant er det, at IBM med partnerskabet tilsyneladende vælger at smide alle æggene i én kurv og dermed fravælger at satse på andre mobilplatforme som Googles Android og Microsofts Windows Phone.

Det kan især komme til at ramme Microsoft, der sigter efter nøjagtigt de samme kunder, der nu måske vil begynde at kigge efter det kombinerede IBM og Apple.

Microsoft er i fuld gang med at ændre kurs mod selskabets nye vision 'Cloud first, mobile first.'

Samme tilgang har IBM og Apple taget til sig. Det nye partnerskab har parterne således navngivet "IBM MobileFirst for iOS,' der minder en del om Microsofts vision.

Læs også:

Her er den vilde smartphone-krig om erhvervskunderne

Apples iOS 7-satsning kan ende som en våd fuser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S