Ny opdatering redder NemID på Windows XP

En ny opdatering af Oracles Java skulle have stoppet brugen af NemID på Windows XP-maskiner, men opdateringen er rullet ud, og XP-folket har stadig adgang til NemID.

Artikel top billede

Oracle frigav i går tirsdag den længe ventede opdatering til Java, som skulle have været dødsstødet til NemID på XP-maskiner.

Det var ventet, at opdateringen skulle have gjort NemID ubrugelig på det over 10 år gamle system, men sådan blev det ikke.

Udmeldingen fra Oracle selv var ellers, at netop denne opdatering ville stoppe adgangen, ligesom at Oracle er stoppet med at supportere Java i forhold til Windows XP.

Men opdateringen har vist sig at fungere udmærket på XP, og derfor kan de 5,5 procent af brugerne, der bruger NemID på XP-maskiner, stadig få adgang til de mange sites som bruger NemID uden først at skulle opdatere deres styresystem.

Men drop stadigvæk XP

At opdateringen stadig virker kommer som en mindre overraskelse for Nets, som står bag NemID, men man lever på lånt tid, hvis man bliver på XP, siger Søren Winge, der er presseansvarlige hos Nets.

"Vi havde en frygt for, at det blev denne opdatering, hvor det skulle være slut, men selv om det ikke sker, så dør supporten jo lige så stille til XP - hverken Microsoft, Oracle eller for den sags skyld os supporterer XP," siger Søren Winge til Computerworld.

Med den nye opdatering er der ikke nogen fast dato på, hvornår XP ikke vil virke med NemID. Derfor opfordrer Søren Winge også til, at man hurtigst muligt får opdateret systemet.

"Det virker måske nu, men da vi ikke ved, hvornår det vil stoppe, opfordrer vi stadig til, at man får opdateret sin computer til et nyere styresystem. Ud over NemID er der jo også en række sikkerhedsmæssige farer ved ikke at opdatere," siger Søren Winge.

At NemID stadig fungerer har ikke påvirket udrulningen af NemID på Javascript, som støt er blevet rullet ud til institutioner og banker siden den 1. juli

Læs også: Så mange danskere kan stå uden NemID i næste måned

Læs også: I næste uge kommer NemID til din smartphone - prøv det her

Læs også: Her er den ultimative overlevelsesguide til Windows XP

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura