I næste uge kommer NemID til din smartphone - prøv det her

Snart bliver det muligt at logge på banker og offentlige hjemmesider fra din smartphone med NemID. Læs her, hvornår og hvordan Digitaliseringsstyrelsen åbner for den nye login-mulighed.

Artikel top billede

Efter flere måneders udvikling er Digitaliseringsstyrelsen sammen med sin leverandør Nets DanID klar med en NemID-løsning baseret på JavaScript, der kan anvendes fra mobile enheder.

Den nuværende NemID-løsning er baseret på Java, og derfor har den fællesoffentlige og bankernes login-løsning længe været lukket land for smartphones og tablets.

Men det bliver lavet om fra den 28. maj, hvor den JavaScript-baserede version af NemID går i pilotproduktion.

På jævnt dansk betyder pilotproduktion, at Digitaliseringsstyrelsen åbner for, at borgerne kan logge på fra deres mobile enheder fra den 28. maj.

Fra den 1. juli åbner Digitaliseringsstyrelsen så for fuld produktion. Det gør det muligt for private og offentlige tjenester, der ikke er tilsluttet Nemlog-in, at implementere mobil understøttelse.

Prøv på Borger.dk

Kontorchef Cecile Christensen fra Digitaliseringsstyrelsen forklarer, at fra den 28. maj er alle selvbetjeningsløsninger på eksempelvis Borger.dk blevet gennemgået med henblik på at afgøre, hvorvidt de er forberedt til visning på og anvendelse fra mobile enheder.

Rent praktisk fortæller hun, at borgere, der forsøger at tilgå de enkelte løsninger via Borger.dk fra den 28. maj vil blive mødt med en besked om, hvorvidt løsningen er forberedt til mobil anvendelse eller ej.

Eksempelvis vil 'valg af læge' og 'ansøg om/forny dansk pas' være fuldt tilgængelige fra næste uge, mens andre mobil-adgange lader vente på sig.

"I forhold til den nye NemID JavaScript klient er Nets DanID i færd med at færdiggøre listen over understøttede platforme og devices," fortæller Cecile Christensen til Computerworld.

Hun nævner, at listen over hjemmesider og mobile enheder er en del af projektleverancen og snart vil blive offentliggjort på nemid.nu, som allerede i dag indeholder en tilsvarende liste over understøttede/supporterede platforme i forhold til NemID Java løsningen.

Derfor er Java på vej ud i mørket

"Vi understøtter en lang række af de mest normale styresystemer, men der kan selvfølgelig være enkelte, som ikke er omfattet af vores lange liste," tilføjer hun.

Alt er, som det plejer 
Cecile Christensen fortæller, at borgerne hverken skal downloade nyt software eller bestille nye nøglekort, når den 47 millioner kroner dyre JavaScript-baserede løsninger står klar til pilotbrug om en uge og til reelt brug på flere offentlige og private hjemmesider om en god måneds tid.

Her har bankerne og den offentlige sektor hver betalt 50 procent - svarende til 23,5 millioner kroner.

"Alt er, som det plejer at være. Forskellen er bare, at den nye løsning er udviklet i JavaScript, som eksekveres i browseren i stedet for Java-appletten som i dag. Skærmstørrelsen bliver tilpasset, og brugerne kan logge på, som vedkommende kender det fra pc'en," lyder det fra Cecile Christensen.

Dermed har Digitaliseringsstyrelsen sammen med Nets gjort JavaScriptet så usynligt for brugerne som muligt og bibeholdt den nuværende login-oplevelse.

Java på vej ud i mørket 

Hvis du logger på fra en pc, vil det stadig være den Java-baserede løsning, som kommer i spil.

Her har JavaScript-løsningen altså ikke forandret noget, indtil denne løsning formentligt udfases inden længe.

"Mange af de nye mobile platforme understøtter ikke Java, og derfor ser det lige nu ud til, at JavaScript er den fremadrettede løsning," lyder det fra Cecile Christensen, som tilkendegiver, at Java formentlig bliver udfaset i de kommende år.

Ikke alle er med 
Med åbningen af pilotproduktionen den 28. maj og den reelle udrulning i starten af juli har de offentlige myndigheder haft travlt med at få mobile login-løsninger på plads.

Ifølge Cecile Christensen er det derfor meget sandsynligt, at ikke alle myndigheder er på plads i løbet af sommeren.

"Det er blevet prioriteret, så nogle tjenester på eksempelvis Borger.dk vil være tilpasset fra den 28. maj, mens andre først vil følge i senere faser. Men alle skal med tiden nok komme på plads," siger hun.

Læs også:
Her er er den ungarske udfordrer til NemID

NemID med java script: Er det bedre end Java?

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

KMD A/S

Group Financial Controller

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv vores nye netværkstekniker – skab fremtidens IT-løsninger!

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S