Blokér trafikken fra USA og du slipper for en fjerdedel af verdens spam

Spam er noget af det værste: Det generer dit arbejde, fylder i din indbakke, og der er tilsyneladende ingen ende på det. Men hvor kommer det fra? Her er listen over skurkene.

Artikel top billede

Når det kommer til spam er der stadig ét land, som er den absolutte "spamkonge": USA.

Ifølge en opgørelse fra it-sikkerhedsfirmaet SophosLabs sender USA godt og vel 24 procent af al spam i verden målt på landenes størrelse.

Derefter er det lande som Frankrig, Kina og Italien, som kommer på listen med henholdsvis 6,7 procent, 6,2 procent og 5,2 procent.

"Grunden til, at USA er så højt på listen, er jo ikke fordi, at der er sort af cyberkriminelle i USA. Langt det meste spam sendes fra folks computere, uden at de er bekendt med det, fordi computerne er blevet inficeret," forklarer SophosLabs i en kommentar til tallene.

Samtidig er USA et af de lande, som både har den største befolkning og den største andel af borgere, som har adgang til internettet.

Små lande sender også meget spam

Fordi USA sender så meget mere spam end andre lande i verden, har SophosLabs brugt USA's enorme spammængde og foretaget et benchmark - et pejlemærke - til at vurdere, hvor meget spam andre lande sender i forhold til deres indbyggertal.

Og så er det pludselig de små lande, som kommer op på listen over de lande, som sender mest spam. Bulgarien sender 2,1 gange USA's niveau af spam.

I begge tilfælde skal vi lede længe efter Danmark. I forhold til vores størrelse er vi på en 70. plads, og i forhold til vores indbyggertal er vi på en 60. plads på SophosLabs' liste.

Ifølge SophosLabs sendes langt det meste spam fra inficerede computere, som på et eller andet tidspunkt har åbnet noget andet spam, har fået en virus eller er blevet keylogget fra en offentlig tilgængelig computer.

Og ender din computer som en "zombie" - en computer som udsender spam til andre computere, så tænk på, hvad den i stedet kunne have gjort af om muligt endnu værre handlinger:

  • Logge dine kodeord og brugernavn og stjæle kreditoplysninger. 
  • Tjekke din computer for data, der kan bruges imod dig. 
  • Downloade mere malware, som for eksempel ransomware, der kan overtage din computer.
  • Angribe andre computere, så det ser ud til, at du er en cyberkriminel.

Her er hele spamlisten over både landestørrelser og per indbygger.

Læs også: Når dit køleskab mistænkes for spam

Læs også: ComOFF: Så mærkeligt ville livet være hvis spam ikke var fup

Læs også: Virksomhed: Så voldsomt var årets største spam-angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura