Blokér trafikken fra USA og du slipper for en fjerdedel af verdens spam

Spam er noget af det værste: Det generer dit arbejde, fylder i din indbakke, og der er tilsyneladende ingen ende på det. Men hvor kommer det fra? Her er listen over skurkene.

Artikel top billede

Når det kommer til spam er der stadig ét land, som er den absolutte "spamkonge": USA.

Ifølge en opgørelse fra it-sikkerhedsfirmaet SophosLabs sender USA godt og vel 24 procent af al spam i verden målt på landenes størrelse.

Derefter er det lande som Frankrig, Kina og Italien, som kommer på listen med henholdsvis 6,7 procent, 6,2 procent og 5,2 procent.

"Grunden til, at USA er så højt på listen, er jo ikke fordi, at der er sort af cyberkriminelle i USA. Langt det meste spam sendes fra folks computere, uden at de er bekendt med det, fordi computerne er blevet inficeret," forklarer SophosLabs i en kommentar til tallene.

Samtidig er USA et af de lande, som både har den største befolkning og den største andel af borgere, som har adgang til internettet.

Små lande sender også meget spam

Fordi USA sender så meget mere spam end andre lande i verden, har SophosLabs brugt USA's enorme spammængde og foretaget et benchmark - et pejlemærke - til at vurdere, hvor meget spam andre lande sender i forhold til deres indbyggertal.

Og så er det pludselig de små lande, som kommer op på listen over de lande, som sender mest spam. Bulgarien sender 2,1 gange USA's niveau af spam.

I begge tilfælde skal vi lede længe efter Danmark. I forhold til vores størrelse er vi på en 70. plads, og i forhold til vores indbyggertal er vi på en 60. plads på SophosLabs' liste.

Ifølge SophosLabs sendes langt det meste spam fra inficerede computere, som på et eller andet tidspunkt har åbnet noget andet spam, har fået en virus eller er blevet keylogget fra en offentlig tilgængelig computer.

Og ender din computer som en "zombie" - en computer som udsender spam til andre computere, så tænk på, hvad den i stedet kunne have gjort af om muligt endnu værre handlinger:

  • Logge dine kodeord og brugernavn og stjæle kreditoplysninger. 
  • Tjekke din computer for data, der kan bruges imod dig. 
  • Downloade mere malware, som for eksempel ransomware, der kan overtage din computer.
  • Angribe andre computere, så det ser ud til, at du er en cyberkriminel.

Her er hele spamlisten over både landestørrelser og per indbygger.

Læs også: Når dit køleskab mistænkes for spam

Læs også: ComOFF: Så mærkeligt ville livet være hvis spam ikke var fup

Læs også: Virksomhed: Så voldsomt var årets største spam-angreb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune