Blokér trafikken fra USA og du slipper for en fjerdedel af verdens spam

Spam er noget af det værste: Det generer dit arbejde, fylder i din indbakke, og der er tilsyneladende ingen ende på det. Men hvor kommer det fra? Her er listen over skurkene.

Artikel top billede

Når det kommer til spam er der stadig ét land, som er den absolutte "spamkonge": USA.

Ifølge en opgørelse fra it-sikkerhedsfirmaet SophosLabs sender USA godt og vel 24 procent af al spam i verden målt på landenes størrelse.

Derefter er det lande som Frankrig, Kina og Italien, som kommer på listen med henholdsvis 6,7 procent, 6,2 procent og 5,2 procent.

"Grunden til, at USA er så højt på listen, er jo ikke fordi, at der er sort af cyberkriminelle i USA. Langt det meste spam sendes fra folks computere, uden at de er bekendt med det, fordi computerne er blevet inficeret," forklarer SophosLabs i en kommentar til tallene.

Samtidig er USA et af de lande, som både har den største befolkning og den største andel af borgere, som har adgang til internettet.

Små lande sender også meget spam

Fordi USA sender så meget mere spam end andre lande i verden, har SophosLabs brugt USA's enorme spammængde og foretaget et benchmark - et pejlemærke - til at vurdere, hvor meget spam andre lande sender i forhold til deres indbyggertal.

Og så er det pludselig de små lande, som kommer op på listen over de lande, som sender mest spam. Bulgarien sender 2,1 gange USA's niveau af spam.

I begge tilfælde skal vi lede længe efter Danmark. I forhold til vores størrelse er vi på en 70. plads, og i forhold til vores indbyggertal er vi på en 60. plads på SophosLabs' liste.

Ifølge SophosLabs sendes langt det meste spam fra inficerede computere, som på et eller andet tidspunkt har åbnet noget andet spam, har fået en virus eller er blevet keylogget fra en offentlig tilgængelig computer.

Og ender din computer som en "zombie" - en computer som udsender spam til andre computere, så tænk på, hvad den i stedet kunne have gjort af om muligt endnu værre handlinger:

  • Logge dine kodeord og brugernavn og stjæle kreditoplysninger. 
  • Tjekke din computer for data, der kan bruges imod dig. 
  • Downloade mere malware, som for eksempel ransomware, der kan overtage din computer.
  • Angribe andre computere, så det ser ud til, at du er en cyberkriminel.

Her er hele spamlisten over både landestørrelser og per indbygger.

Læs også: Når dit køleskab mistænkes for spam

Læs også: ComOFF: Så mærkeligt ville livet være hvis spam ikke var fup

Læs også: Virksomhed: Så voldsomt var årets største spam-angreb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect