Apple skruer voldsomt op for forventningerne til iPhone 6

Apple regner med virkelig store salgstal, når de nye iPhone 6-modeller med betydeligt større skærme lander i butikkerne. Mulige problemer med skærmene kræver også større produktion.

Artikel top billede

Rygterne og gætterierne om designet af Apples nye iPhone 6 er mangfoldige. Her er techradar.com's bud på designet.

Apple har lagt ordrer ind hos sine leverandører på det højeste antal iPhones nogensinde før en produktpræsentation.

I følge The Wall Street Journal lyder ordren frem til 30. december på 70-80 millioner enheder i alt af iPhone 6, som vil kunne købes med enten en 4,7 tommer skærm eller en 5,5 tommer skærm.

Til sammenligning bestilte Apple sidste år 50-60 millioner enheder af iPhone 5S og 5C før produktlanceringen.

Apple har angiveligt bedt leverandørerne være klar til at skrue produktionen op til 120 millioner enheder for at komme mulige problemer med den store skærm i forkøbet.

Produktionen af LCD-skærmen på 5,5 tommer giver åbenbart nogle udfordringer med at integrere touch-sensorerne. Samtidig skal de nye skærme beskyttes af et lag safirkrystal i stedet for glas, og det giver åbenbart også visse produktionsproblemer, skriver Wall Street Journal.

Hvornår kommer den?

Hvornår kommer de nye iPhones så på markedet? Rygterne er mange, men de fleste med indsigt i Apples forretning peger på en produktpræsentation i september, sådan som Apple har gjort hidtil. Den 19. september er ifølge techradar.com et virkelig godt bud.

Telefonen med 4,7 tommer skærm skulle så komme i butikkerne i USA i slutningen af tredje kvartal, mens den store med 5,5 tommer skærm skulle ende på hylderne i sidst i fjerde kvartal - altså op mod jul.

Det er dog usikkert, om begge modeller præsenteres samtidig. Produktionsproblemerne med den store skærm kan være udslagsgivende, og techradar.com skriver, at Apple tilsyneladende også har problemer med at finde det rigtige batteri. Alt dette kan betyde, at lanceringen af den store model må udskydes til begyndelsen af 2015.

Læs også:
Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Test: Huawei P7 Ascend - Androidtelefonen der ville være en iPhone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S