Apple skruer voldsomt op for forventningerne til iPhone 6

Apple regner med virkelig store salgstal, når de nye iPhone 6-modeller med betydeligt større skærme lander i butikkerne. Mulige problemer med skærmene kræver også større produktion.

Artikel top billede

Rygterne og gætterierne om designet af Apples nye iPhone 6 er mangfoldige. Her er techradar.com's bud på designet.

Apple har lagt ordrer ind hos sine leverandører på det højeste antal iPhones nogensinde før en produktpræsentation.

I følge The Wall Street Journal lyder ordren frem til 30. december på 70-80 millioner enheder i alt af iPhone 6, som vil kunne købes med enten en 4,7 tommer skærm eller en 5,5 tommer skærm.

Til sammenligning bestilte Apple sidste år 50-60 millioner enheder af iPhone 5S og 5C før produktlanceringen.

Apple har angiveligt bedt leverandørerne være klar til at skrue produktionen op til 120 millioner enheder for at komme mulige problemer med den store skærm i forkøbet.

Produktionen af LCD-skærmen på 5,5 tommer giver åbenbart nogle udfordringer med at integrere touch-sensorerne. Samtidig skal de nye skærme beskyttes af et lag safirkrystal i stedet for glas, og det giver åbenbart også visse produktionsproblemer, skriver Wall Street Journal.

Hvornår kommer den?

Hvornår kommer de nye iPhones så på markedet? Rygterne er mange, men de fleste med indsigt i Apples forretning peger på en produktpræsentation i september, sådan som Apple har gjort hidtil. Den 19. september er ifølge techradar.com et virkelig godt bud.

Telefonen med 4,7 tommer skærm skulle så komme i butikkerne i USA i slutningen af tredje kvartal, mens den store med 5,5 tommer skærm skulle ende på hylderne i sidst i fjerde kvartal - altså op mod jul.

Det er dog usikkert, om begge modeller præsenteres samtidig. Produktionsproblemerne med den store skærm kan være udslagsgivende, og techradar.com skriver, at Apple tilsyneladende også har problemer med at finde det rigtige batteri. Alt dette kan betyde, at lanceringen af den store model må udskydes til begyndelsen af 2015.

Læs også:
Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Test: Huawei P7 Ascend - Androidtelefonen der ville være en iPhone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job