Apple skruer voldsomt op for forventningerne til iPhone 6

Apple regner med virkelig store salgstal, når de nye iPhone 6-modeller med betydeligt større skærme lander i butikkerne. Mulige problemer med skærmene kræver også større produktion.

Artikel top billede

Rygterne og gætterierne om designet af Apples nye iPhone 6 er mangfoldige. Her er techradar.com's bud på designet.

Apple har lagt ordrer ind hos sine leverandører på det højeste antal iPhones nogensinde før en produktpræsentation.

I følge The Wall Street Journal lyder ordren frem til 30. december på 70-80 millioner enheder i alt af iPhone 6, som vil kunne købes med enten en 4,7 tommer skærm eller en 5,5 tommer skærm.

Til sammenligning bestilte Apple sidste år 50-60 millioner enheder af iPhone 5S og 5C før produktlanceringen.

Apple har angiveligt bedt leverandørerne være klar til at skrue produktionen op til 120 millioner enheder for at komme mulige problemer med den store skærm i forkøbet.

Produktionen af LCD-skærmen på 5,5 tommer giver åbenbart nogle udfordringer med at integrere touch-sensorerne. Samtidig skal de nye skærme beskyttes af et lag safirkrystal i stedet for glas, og det giver åbenbart også visse produktionsproblemer, skriver Wall Street Journal.

Hvornår kommer den?

Hvornår kommer de nye iPhones så på markedet? Rygterne er mange, men de fleste med indsigt i Apples forretning peger på en produktpræsentation i september, sådan som Apple har gjort hidtil. Den 19. september er ifølge techradar.com et virkelig godt bud.

Telefonen med 4,7 tommer skærm skulle så komme i butikkerne i USA i slutningen af tredje kvartal, mens den store med 5,5 tommer skærm skulle ende på hylderne i sidst i fjerde kvartal - altså op mod jul.

Det er dog usikkert, om begge modeller præsenteres samtidig. Produktionsproblemerne med den store skærm kan være udslagsgivende, og techradar.com skriver, at Apple tilsyneladende også har problemer med at finde det rigtige batteri. Alt dette kan betyde, at lanceringen af den store model må udskydes til begyndelsen af 2015.

Læs også:
Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Test: Huawei P7 Ascend - Androidtelefonen der ville være en iPhone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job