Apple skruer voldsomt op for forventningerne til iPhone 6

Apple regner med virkelig store salgstal, når de nye iPhone 6-modeller med betydeligt større skærme lander i butikkerne. Mulige problemer med skærmene kræver også større produktion.

Artikel top billede

Rygterne og gætterierne om designet af Apples nye iPhone 6 er mangfoldige. Her er techradar.com's bud på designet.

Apple har lagt ordrer ind hos sine leverandører på det højeste antal iPhones nogensinde før en produktpræsentation.

I følge The Wall Street Journal lyder ordren frem til 30. december på 70-80 millioner enheder i alt af iPhone 6, som vil kunne købes med enten en 4,7 tommer skærm eller en 5,5 tommer skærm.

Til sammenligning bestilte Apple sidste år 50-60 millioner enheder af iPhone 5S og 5C før produktlanceringen.

Apple har angiveligt bedt leverandørerne være klar til at skrue produktionen op til 120 millioner enheder for at komme mulige problemer med den store skærm i forkøbet.

Produktionen af LCD-skærmen på 5,5 tommer giver åbenbart nogle udfordringer med at integrere touch-sensorerne. Samtidig skal de nye skærme beskyttes af et lag safirkrystal i stedet for glas, og det giver åbenbart også visse produktionsproblemer, skriver Wall Street Journal.

Hvornår kommer den?

Hvornår kommer de nye iPhones så på markedet? Rygterne er mange, men de fleste med indsigt i Apples forretning peger på en produktpræsentation i september, sådan som Apple har gjort hidtil. Den 19. september er ifølge techradar.com et virkelig godt bud.

Telefonen med 4,7 tommer skærm skulle så komme i butikkerne i USA i slutningen af tredje kvartal, mens den store med 5,5 tommer skærm skulle ende på hylderne i sidst i fjerde kvartal - altså op mod jul.

Det er dog usikkert, om begge modeller præsenteres samtidig. Produktionsproblemerne med den store skærm kan være udslagsgivende, og techradar.com skriver, at Apple tilsyneladende også har problemer med at finde det rigtige batteri. Alt dette kan betyde, at lanceringen af den store model må udskydes til begyndelsen af 2015.

Læs også:
Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Test: Huawei P7 Ascend - Androidtelefonen der ville være en iPhone

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S