Stortest af 23 programmer: Her er den mest sikre antivirus-løsning

En test af 23 antivirusprogrammer fortæller dig, hvor du får den bedste beskyttelse mod de trusler, du møder på nettet.

Artikel top billede

Hvilket antivirusprogram er det bedste til din hjemmemaskine?

Det spørgsmål har den uafhængige test-organisation AV-Comparatives forsøgt at svare på ved at teste 23 antivirusprogrammer over en periode på fire måneder.

Med 150.000 testfiler, hvoraf de 4.000 har været ondsindet kode, er testmaskinerne blevet udsat for et sandt bombardement af både gode filer, malware og andet it-snavs for at se hvilket program, der klarer opgaven mest sikkert.

Testen er foregået i det, der kaldes for "Real World Protection Test".

Med andre ord forsøger AV-Comparatives at komme så tæt på den enkelte brugers beskyttelsesbehov som mulig ved at bygge et testmiljø, der matcher de trusler, vi møder på internettet lige netop nu.

Læs også:

Her er de bedste sikkerhedsløsninger til mindre virksomheder

Stor test af antivirus-programmer til din smartpone

Microsoft skraber bunden

Otte programmer har en sikkerhedsmargin på 99 procent eller mere.

Helt i toppen af testfeltet finder du Panda, Bitdefender og Avira.

I den lidt tungere ende ligger blandt andet Microsoft med Security Essentials, der har en gennemsnitlig genkendelsesrate på lige knap 89 procent over de fire måneder.

Testen er foretaget under Windows 7 Home Premium 64-bit med service-pakke 1. Alle tredjepartsprogrammer er opdateret med de nyeste opdateringer.

Testmaskinerne har blandt andet haft programmer som Adobe Flach, Reader, Apple QuickTime og Java installeret i testfasen.

Du kan finde hele testen med alle detaljerne her (PDF).

Læs også:

Stortest: Her er de bedste antivirus-programmer netop nu

Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus-program til din pc

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland