Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus-program til din pc

En stor test, der samler resultater for et helt års test-arbejde, har fundet frem til det bedste antivirus-program. Her er vinderen og en gratis konkurrent, der også klarer sig rigtig godt.

Artikel top billede

Testhuset AV-Comparatives har udråbt det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky som vinder af årets sikkerhedsprodukt 2013.

Programmet Bitdefender kommer ind på en andenplads.

AV-Comparatives er en non-profit-organisation, der tester sikkerhedsprodukter.

Syv programmer fik vurderingen "Top Rated", hvilket er en blåstempling af kvaliteten.

Og det er ikke kun betalingsprogrammerne, der ligger i toppen.

Gratisprogrammet Avast fik således rosende ord med på vejen.

Testhuset har udgivet en 96 sider lang begrundelse for resultaterne og priserne.

I testen indgår 22 programmer rettet mod den almindelige forbruger, der alle kan beskytte mod antivirus og give sikkerhed på nettet.

Du kan finde rapporten her sammen med resultaterne fra tidligere år.

Den endelige dom er sammenfatningen på ni test på forskellige sikkerhedsområder i løbet af 2013. Kaspersky fik topkarakter i alle.

Kasperskys produkt fik bedste karakter i alle årets test. Kilde: AV-Comparatives.

Nemt at bruge

Et par af begrundelserne for, at Kaspersky kan løbe af med pokalen er en simpel brugerflade i kombination med, at Kaspersky Internet Security har en stribe funktioner i form af eksempelvis anti-spam, firewall og forældrebeskyttelse.

Selve beskyttelsen af den enkelte maskine sker i form af en hybrid løsning, hvor signaturer på klienten arbejder sammen med skyen, der leverer og opdaterer sikkerhedsproblemerne hurtigt.

Læs også:
Her er de bedste sikkerhedsløsninger til mindre virksomheder

Stortest: Her er den bedste antivirus til Mac

Stor test af antivirus-programmer til din smartpone

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job