Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus-program til din pc

En stor test, der samler resultater for et helt års test-arbejde, har fundet frem til det bedste antivirus-program. Her er vinderen og en gratis konkurrent, der også klarer sig rigtig godt.

Artikel top billede

Testhuset AV-Comparatives har udråbt det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky som vinder af årets sikkerhedsprodukt 2013.

Programmet Bitdefender kommer ind på en andenplads.

AV-Comparatives er en non-profit-organisation, der tester sikkerhedsprodukter.

Syv programmer fik vurderingen "Top Rated", hvilket er en blåstempling af kvaliteten.

Og det er ikke kun betalingsprogrammerne, der ligger i toppen.

Gratisprogrammet Avast fik således rosende ord med på vejen.

Testhuset har udgivet en 96 sider lang begrundelse for resultaterne og priserne.

I testen indgår 22 programmer rettet mod den almindelige forbruger, der alle kan beskytte mod antivirus og give sikkerhed på nettet.

Du kan finde rapporten her sammen med resultaterne fra tidligere år.

Den endelige dom er sammenfatningen på ni test på forskellige sikkerhedsområder i løbet af 2013. Kaspersky fik topkarakter i alle.

Kasperskys produkt fik bedste karakter i alle årets test. Kilde: AV-Comparatives.

Nemt at bruge

Et par af begrundelserne for, at Kaspersky kan løbe af med pokalen er en simpel brugerflade i kombination med, at Kaspersky Internet Security har en stribe funktioner i form af eksempelvis anti-spam, firewall og forældrebeskyttelse.

Selve beskyttelsen af den enkelte maskine sker i form af en hybrid løsning, hvor signaturer på klienten arbejder sammen med skyen, der leverer og opdaterer sikkerhedsproblemerne hurtigt.

Læs også:
Her er de bedste sikkerhedsløsninger til mindre virksomheder

Stortest: Her er den bedste antivirus til Mac

Stor test af antivirus-programmer til din smartpone

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS