Her er de bedste sikkerhedsløsninger til mindre virksomheder

En uafhængig non-profit organisation har testet en række sikkerhedsprodukter. Se her, hvilke antivirus-løsninger der egner sig bedst til mindre virksomheder.

Artikel top billede

Du har forhåbentlig allerede en it-sikkerhedsløsning i din virksomhed.

En der beskytter mod malware og eventuelt også begrænser mængden af spam, som dagligt rammer din og dine kollegaers indbokse.

Hvis du ikke har installeret en it-sikkerhedsløsning eller overvejer at skifte din nuværende løsning ud med en bedre, kan du finde inspiration i en test af sikkerhedsløsninger fra otte forskellige leverandører. 

Omfattende test 
Det er den østrigske non-profit organisation AV-Comparatives, som netop har gennemført en omfattende test af sikkerhedsprodukter fra Avira, Bitdefender, ESET, G DATA, Kaspersky, McAfee, Sophos og Trend Micro.

Resultaterne fra testen og tilhørende vurderinger kan læses i en fyldig 185-siders rapport "Product Review: Corporate Review 2010".

I rapporten vurderes sikkerhedsprodukterne blandt andet ud fra, hvor velegnede de er for mindre virksomheder.

De bedste antivirusløsninger for små virksomheder 
AV-Comparatives tildeler antivirus-løsninger fra Avira, G Data og McAfee fem stjerner ud af fem mulige bestemt ud fra egnethed som en antivirusløsning for mindre virksomheder.

Egnethed for mindre virksomheder er blot én ud af 12 kriterier, som AV-Comparatives bedømmer sikkerhedsløsningerne ud fra.

Egnetheden for mellemstore virksomheder og de helt store virksomheder, benævnt enterprises, er to andre kriterier.

Derudover indgår vurdering af, hvor nemt det er at installere sikkerhedsløsningen, hvor effektiv sikkerhedsløsningen er samt en vurdering af, hvor nemt det er at finde hjælp i brugervejledningen samt på leverandørens website.

I den samlede vurdering, hvor alle 12 kriterier indgår, er det sikkerhedsløsningerne fra G Data, Kaspersky, McAfee og Sophos som scorer højest i AV-Comparatives test.

Du kan hente test-rapporten om sikkerhedsløsninger til virksomheder fra AV-Comparatives her.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job