Stortest: Her er de bedste antivirus-programmer netop nu

En test af 22 antivirus-programmer fortæller hvilket program, der i øjeblikket yder den bedste beskyttelse mod de trusler, du møder på nettet. Her er oversigten.

Artikel top billede

Det uafhængige sikkerhedstest-firma AV-Comparatives har testet 22 forskellige antivirus-programmer i det, der kaldes for en "Real World Protection Test".

Med andre ord forsøger AV-Comparatives at komme så tæt på den enkelte brugers beskyttelsesbehov som mulig ved at bygge et testmiljø, der matcher de trusler, vi møder på internettet lige netop nu.

Programmerne er således blevet testet med 1264 forskellige og aktive malware-typer.

Top-opdateret Windows 7-maskine

Testen er afviklet på en Windows 7 64-bit SP1 med opdateret tredjepartsoftware som Adobe Flash, Adobe Reader og Java.

Efter testen har AV-Comparatives vurderet produkterne efter hvor mange, der fejlede med at opdage malware, hvor mange, der var afhængige af, at brugeren foretager noget aktivt og hvor mange falske positiver, det enkelte program kom op med.

Og naturligvis også hvor mange procent, der blev blokeret.

På grafikken nedenfor kan du se hvilke firmaer, der blokerer mest og hvilke, der klarer sig knap så godt.

Navn er ikke lig med succes

Testen demonstrerer at det, i dette setup, ikke nødvendigvis er de mest kendte produktnavne, som kan løbe med pokalen.

I toppen finder du Emisoft, Kaspersky, Avira og BitDefender, der hver i sær blokerer for mere end 99,8 procent af de udvalgte malware-typer.

Den koreanske antivirus-producent AhnLab er feltets absolutte bundskraber.

En ud af ti ondsindede koder slipper igennem filtret.

På AV-Comparatives' webside kan du i øvrigt finde en interaktiv graf-grafik, hvor du kan vælge forskellige tidspunkter, og se, hvilke firmaer, der klarer sig bedst i beskyttelsen af din computer.

Læs også:

Disse to antivirus-programmer skal sikre den danske stat

Her er de bedste sikkerhedsløsninger til mindre virksomheder

Stortest: Her er den bedste antivirus til Mac

Stor test af antivirus-programmer til din smartpone

Microsoft udskyder dødsdag for vigtig sikkerhedsfunktion i XP

Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus-program til din pc

Læses lige nu

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura