Stortest: Her er de bedste antivirus-programmer netop nu

En test af 22 antivirus-programmer fortæller hvilket program, der i øjeblikket yder den bedste beskyttelse mod de trusler, du møder på nettet. Her er oversigten.

Artikel top billede

Det uafhængige sikkerhedstest-firma AV-Comparatives har testet 22 forskellige antivirus-programmer i det, der kaldes for en "Real World Protection Test".

Med andre ord forsøger AV-Comparatives at komme så tæt på den enkelte brugers beskyttelsesbehov som mulig ved at bygge et testmiljø, der matcher de trusler, vi møder på internettet lige netop nu.

Programmerne er således blevet testet med 1264 forskellige og aktive malware-typer.

Top-opdateret Windows 7-maskine

Testen er afviklet på en Windows 7 64-bit SP1 med opdateret tredjepartsoftware som Adobe Flash, Adobe Reader og Java.

Efter testen har AV-Comparatives vurderet produkterne efter hvor mange, der fejlede med at opdage malware, hvor mange, der var afhængige af, at brugeren foretager noget aktivt og hvor mange falske positiver, det enkelte program kom op med.

Og naturligvis også hvor mange procent, der blev blokeret.

På grafikken nedenfor kan du se hvilke firmaer, der blokerer mest og hvilke, der klarer sig knap så godt.

Navn er ikke lig med succes

Testen demonstrerer at det, i dette setup, ikke nødvendigvis er de mest kendte produktnavne, som kan løbe med pokalen.

I toppen finder du Emisoft, Kaspersky, Avira og BitDefender, der hver i sær blokerer for mere end 99,8 procent af de udvalgte malware-typer.

Den koreanske antivirus-producent AhnLab er feltets absolutte bundskraber.

En ud af ti ondsindede koder slipper igennem filtret.

På AV-Comparatives' webside kan du i øvrigt finde en interaktiv graf-grafik, hvor du kan vælge forskellige tidspunkter, og se, hvilke firmaer, der klarer sig bedst i beskyttelsen af din computer.

Læs også:

Disse to antivirus-programmer skal sikre den danske stat

Her er de bedste sikkerhedsløsninger til mindre virksomheder

Stortest: Her er den bedste antivirus til Mac

Stor test af antivirus-programmer til din smartpone

Microsoft udskyder dødsdag for vigtig sikkerhedsfunktion i XP

Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus-program til din pc

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S