Boom i antallet af små mobilmaster kan give problemer

Femtoceller og minibasestationer er i stigende grad med til at sikre ordentlige mobilsignaler. Men de kan også udgøre en sikkerhedsrisiko.

Artikel top billede

Femtoceller og minibasestationer anvendes i stigende grad til at sikre en fornuftig mobildækning. Men de lokale mobilmaster kan udgøre en sikkerhedsrisiko.

Det skriver analysefirmaet ABI Research, der også påpeger, at antallet af small cells (og herunder femtoceller), der tages i brug, ventes at overstige antallet af de traditionelle macro celler allerede i 2016.

En femtocelle er en lille boks i stil med en Wi-Fi-router. Den er koblet til en bredbåndsforbindelse og kan således modtage signalet fra en mobiltelefon eller en 3G/4G-dongle og sende det videre ud til operatørens netværk via bredbåndsforbindelsen.

Femtocellerne anvendes i alt fra private hjem til virksomheder og udendørs arealer, hvor de almindelige mobilmaster ikke sikrer en tilstrækkelig dækning.

Her kan vi få problemer

Desværre er det ikke nogen selvfølge, at sikkerheden er lige så høj som ved det almindelige mobilnetværk, skriver ABI Research, der opfordrer teleoperatørerne til at sikre et tilsvarende sikkerhedsniveau.

"Small cells er uundgåeligt en del fremtidige mobilnetværk, men IP-baseret backhaul og lokations-risici - eksempelvis at være uden for operatørens direkte rækkevidde og tilgængelig for offentlig adgang - efterlader netværket blottet i forhold til mulige angreb," udtaler en analytikeren Ahmed Ali fra ABI Research.

"Funktionelt svarende til macro basestationer, men mindre sikre, er small cells oplagte mål for angreb imod både abonnementer og operatører," lyder det videre fra analysefirmaet.

Blandt nævnes det, at data privacy, denial of service og netværks-problemer kan være blandt de trusler, der følger med den øgede brug af de små, lokale mobilmaster.

"Markedet for small cells er endnu ved at modne; både de tekniske og forretnings-relaterede aspekter udvikler sig hele tiden for at kunne tilpasse sig fremtidens service-krav," skriver ABi Research og tilføjer, at sikkerheden derfor også skal følge med udviklingen.

Læs også:

Sådan vil danske firmaer telefirmaer forbedre din mobil-dækning

Sådan får du bedre mobildækning på dit kontor

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura