Boom i antallet af små mobilmaster kan give problemer

Femtoceller og minibasestationer er i stigende grad med til at sikre ordentlige mobilsignaler. Men de kan også udgøre en sikkerhedsrisiko.

Artikel top billede

Femtoceller og minibasestationer anvendes i stigende grad til at sikre en fornuftig mobildækning. Men de lokale mobilmaster kan udgøre en sikkerhedsrisiko.

Det skriver analysefirmaet ABI Research, der også påpeger, at antallet af small cells (og herunder femtoceller), der tages i brug, ventes at overstige antallet af de traditionelle macro celler allerede i 2016.

En femtocelle er en lille boks i stil med en Wi-Fi-router. Den er koblet til en bredbåndsforbindelse og kan således modtage signalet fra en mobiltelefon eller en 3G/4G-dongle og sende det videre ud til operatørens netværk via bredbåndsforbindelsen.

Femtocellerne anvendes i alt fra private hjem til virksomheder og udendørs arealer, hvor de almindelige mobilmaster ikke sikrer en tilstrækkelig dækning.

Her kan vi få problemer

Desværre er det ikke nogen selvfølge, at sikkerheden er lige så høj som ved det almindelige mobilnetværk, skriver ABI Research, der opfordrer teleoperatørerne til at sikre et tilsvarende sikkerhedsniveau.

"Small cells er uundgåeligt en del fremtidige mobilnetværk, men IP-baseret backhaul og lokations-risici - eksempelvis at være uden for operatørens direkte rækkevidde og tilgængelig for offentlig adgang - efterlader netværket blottet i forhold til mulige angreb," udtaler en analytikeren Ahmed Ali fra ABI Research.

"Funktionelt svarende til macro basestationer, men mindre sikre, er small cells oplagte mål for angreb imod både abonnementer og operatører," lyder det videre fra analysefirmaet.

Blandt nævnes det, at data privacy, denial of service og netværks-problemer kan være blandt de trusler, der følger med den øgede brug af de små, lokale mobilmaster.

"Markedet for small cells er endnu ved at modne; både de tekniske og forretnings-relaterede aspekter udvikler sig hele tiden for at kunne tilpasse sig fremtidens service-krav," skriver ABi Research og tilføjer, at sikkerheden derfor også skal følge med udviklingen.

Læs også:

Sådan vil danske firmaer telefirmaer forbedre din mobil-dækning

Sådan får du bedre mobildækning på dit kontor

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job