Verdens sikreste styresystem er måske slet ikke så sikkert

Der er opdaget et sikkerhedshul i verdens ellers mest sikre styresystem. Det kan betyde, at brugernes anonymitet står på spil

Artikel top billede

I disse NSA-tider er der mange, som ønsker en højere grad af anonymitet, end det traditionelle styresystem kan tilbyde.

Tor-netværket bliver ofte nævnt i denne sammenhæng som et værktøj, der kan holde nysgerrige væk. Lidt mindre kendt er det kompakte og Tor-beslægtede operativsystem Tails.

Tails er et Linux-baseret operativsystem, der fokuserer på personbeskyttelse og anonymitet ved at sørge for, at brugeren ikke efterlader sig nogen form for digitale spor på computeren.

Ligeledes sendes internettrafikken gennem Tor-netværket for at holde på hemmelighederne.

Snowdens system

Systemet er blevet kaldt "verdens sikreste" operativsystem, og websiden Engadget fortæller, at systemet bliver anvendt af Edward Snowden for at holde NSA fra døren.

Af den grund har NSA arbejdet ihærdigt på at skabe sig adgang til brugerne af systemet. Det skriver Hardware.no.

Men det er jo som bekendt de færreste programmer, der er 100 procent sikre, og nu skriver The Verge, at der er opdaget et potentielt sikkerhedshul i netop Tails ellers så sikre kode.

Fjerner anonymiteten

Sårbarheden er blevet opdaget af sikkerhedsfirmaet Exodus Intelligence, og for at forhindre at hullet bliver udnyttet, har firmaet valgt at holde de tekniske detaljer tæt ind til kroppen, indtil hullet bliver lukket.

Men der er tale om en alvorlig fejl, der gør det muligt for en hacker at af-anonymisere computere, der kører Tails.

Sårbarheden skal også gøre det muligt at fjernstarte programmer og derved bane vejen for ondsindet kode på maskiner, der anvender operativsystemet.

Der arbejdes dog for fuld damp på en løsning, der kan fikse problemet. Tails skriver på programmets webside, at der er en fuld rapport på vej om problemet.

Folkene bag Tails skriver ligeledes, at de hilser denne type opdagelser velkommen og, at der konstant arbejdes på at gøre systemet mere sikkert.

Læs også:

Lyn-guide: Her er de ti bedste og nemmeste Linux-distributioner

Open source-sårbarhed omsider lappet efter 20 år

Sikkerhedsbombe: Windows XP oversvømmer de små og mellemstore firmaer

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S