Sikkerhedsbombe: Windows XP oversvømmer de små og mellemstore firmaer

XP fylder stadig en femtedel af harddiskene i de små og mellemstore virksomheder. Det betyder millioner af malware-angreb hver eneste måned.

Artikel top billede

En ud af fem computere i de små og mellemstore virksomheder (SMV) kører stadig med Microsofts pensionsramte styresystem Windows XP på trods af, at supporten for længst er udløbet.

Det viser en rundspørge foretaget af antivirusproducenten Bitdefender.

Undersøgelsen er foretaget fra marts til maj 2014 og omfatter 5.000 SMV'ere verden over i produktionssektoren, detailindustrien, medicinalindustrien og uddannelsessektoren.

Resultatet er, at 18 procent stadig sejler rundt i XP-suppen.

Det ligner dog en forbedring i forhold til tal fra starten af 2014, hvor det samlede antal XP-maskiner blev anslået til at være på 25 procent.

Læs også: Nu giver Windows 8.1 lillebror baghjul

"Undersøgelsen dækker desværre ikke Danmark, men med mit kendskab til det hjemlige marked, ville det ikke overraske mig, hvis det herhjemme også er cirka 20 procent af SMV'erne, som stadig kører på Windows XP," siger Bo Skeel, sikkerhedsekspert i Bitdefender.

Hvis man ser på tal fra Danmark, så er de dog knap så sortsynede, og XP-problemet er for nedadgående på vores breddegrader.

I Danmark lyder opgørelsen fra Danske Medier Research (tidligere FDIM) på, at andelen af Windows XP-brugere på det danske internet ligger på lige godt fem procent. Hvilket cirka svarer til, at der er 200.000 XP-maskiner i Danmark.

Tallene er dog fra årsskiftet 2013/14 og er derfor nok noget mindre i dag.

Læs også: Så mange danskere kan stå uden NemID i næste måned

Omvendt er XP uhyre populært i lande som Kina, hvilket trækker gennemsnittet op. Derfor skal de 20 procent tages med et vist forbehold i Danmark, hvor problemet langt fra er så presserende som i andre regioner.

Millioner af malware-angreb

Den manglende XP-sikkerhed efter supportophør er dog til at tage at føle på.

Millioner af malware-angreb rammer virksomheder hver måned, og hackere prøver at stjæle oplysninger ved at udnytte systemets sårbarheder, fortæller Bitdefender.

"Tallene i denne undersøgelse er meget bekymrende. Der er tale om, at næsten hver femte SMV'er spiller hasard med it-sikkerheden og derfor risikerer at miste fortrolige kundeoplysninger," siger Bo Skeel.

Selv om XP-tallene stadig er høje, er der tegn på bedring.

Bitdefenders undersøgelse viser nemlig også, at 53 procent af virksomhederne opgraderede til Windows 7 Professional.

Læs også:
Så hundedyr bliver Windows XP-support lige om lidt

Derfor truer Windows XP-kaos på danske hospitaler

Popup-besked vil komme igen og igen: Skal få dig til at droppe XP

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S