Sikkerhedsbombe: Windows XP oversvømmer de små og mellemstore firmaer

XP fylder stadig en femtedel af harddiskene i de små og mellemstore virksomheder. Det betyder millioner af malware-angreb hver eneste måned.

Artikel top billede

En ud af fem computere i de små og mellemstore virksomheder (SMV) kører stadig med Microsofts pensionsramte styresystem Windows XP på trods af, at supporten for længst er udløbet.

Det viser en rundspørge foretaget af antivirusproducenten Bitdefender.

Undersøgelsen er foretaget fra marts til maj 2014 og omfatter 5.000 SMV'ere verden over i produktionssektoren, detailindustrien, medicinalindustrien og uddannelsessektoren.

Resultatet er, at 18 procent stadig sejler rundt i XP-suppen.

Det ligner dog en forbedring i forhold til tal fra starten af 2014, hvor det samlede antal XP-maskiner blev anslået til at være på 25 procent.

Læs også: Nu giver Windows 8.1 lillebror baghjul

"Undersøgelsen dækker desværre ikke Danmark, men med mit kendskab til det hjemlige marked, ville det ikke overraske mig, hvis det herhjemme også er cirka 20 procent af SMV'erne, som stadig kører på Windows XP," siger Bo Skeel, sikkerhedsekspert i Bitdefender.

Hvis man ser på tal fra Danmark, så er de dog knap så sortsynede, og XP-problemet er for nedadgående på vores breddegrader.

I Danmark lyder opgørelsen fra Danske Medier Research (tidligere FDIM) på, at andelen af Windows XP-brugere på det danske internet ligger på lige godt fem procent. Hvilket cirka svarer til, at der er 200.000 XP-maskiner i Danmark.

Tallene er dog fra årsskiftet 2013/14 og er derfor nok noget mindre i dag.

Læs også: Så mange danskere kan stå uden NemID i næste måned

Omvendt er XP uhyre populært i lande som Kina, hvilket trækker gennemsnittet op. Derfor skal de 20 procent tages med et vist forbehold i Danmark, hvor problemet langt fra er så presserende som i andre regioner.

Millioner af malware-angreb

Den manglende XP-sikkerhed efter supportophør er dog til at tage at føle på.

Millioner af malware-angreb rammer virksomheder hver måned, og hackere prøver at stjæle oplysninger ved at udnytte systemets sårbarheder, fortæller Bitdefender.

"Tallene i denne undersøgelse er meget bekymrende. Der er tale om, at næsten hver femte SMV'er spiller hasard med it-sikkerheden og derfor risikerer at miste fortrolige kundeoplysninger," siger Bo Skeel.

Selv om XP-tallene stadig er høje, er der tegn på bedring.

Bitdefenders undersøgelse viser nemlig også, at 53 procent af virksomhederne opgraderede til Windows 7 Professional.

Læs også:
Så hundedyr bliver Windows XP-support lige om lidt

Derfor truer Windows XP-kaos på danske hospitaler

Popup-besked vil komme igen og igen: Skal få dig til at droppe XP

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)