Open source-sårbarhed omsider lappet efter 20 år

En sårbarhed i en meget udbredt kompressions-teknologi er blevet rettet hele 20 år efter, at koden blev skrevet.

Artikel top billede

Efter 20 år er en sårbarhed i kompressions-algoritmen Lempel-Ziv-Oberhumer (LZO) omsider blevet lappet.

Det har taget så længe at få hullet lukket, fordi koden har flydt rundt i udvikler-miljøet, hvor den er blevet genbrugt igen og igen.

Det betyder, at sårbarheden i årevis har været særdeles udbredt i eksempelvis massevis af open source-libraries, Android-telefoner, Samsung-telefoner og en række andre enheder.

Den anvendes i eksempelvis det amerikanske rumfarts-agentur Nasas Mars-robot, OpenVPN, Mplayer2, FFmpeg og Linux-kernen, mens varianten LZ4 anvendes til kompression i Solaris' ZFS, Apaches Hadoop samt FreeBSD.

Kompressions-algoritme

LZO-algoritmen blev skrevet i 1994 af Markus Oberhumer. Det er en kompressions-algoritme, der sætter skub i hastigheden i en række funktioner.

Algoritmen er mest anvendt i applikationer til video-transmissioner eller lignende, hvor der er behov for at sende store billed-filer.

Sårbarheden er blevet opdaget af sikkerhedsmanden Don Bailey efter en manuel gennemgang af hele koden.

"På grund af den stigende popularit er LZO blevet omskrevet af masser af udvikler-firmaer med henblik på både lukkede og åbne systemer. Disse omskrivninger har imidlertid altid været baseret på Oberhumers open source-implementering. Det betyder, at de alle har arvet sårbarheden," skriver Don Baily i en blog-post.

Her skriver han også, at stort set det samme hul i koden er blevet overført til LZ4.

Ifølge Don Bailey gør sårbarheden, at koden er åben, når der afvikles en Literal Run.

"Ved at angribe denne funktionalitet kan en hacker få adgang til data, der kan udnyttes til at overtage kontrollen over applikationer. Det giver potentielt mulighed for at kompromitere systemet," lyder det fra Don Bailey.

Hackere kan eksempelvis få adgang via skannere og lignende.

Langt de fleste af de ramte open source-distributioner, der anvender LZO og LZ4 er opmærksom på sårbarheden og er i fuld gang med at implementere rettelser. Du kan læse om deres patches her.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S