Voldsom vækst på smartphone-markedet: Disse mærker stormer frem

Væksten på smartphone-markedet tager til. Se hvilke leverandører, der sælger bedst.

Artikel top billede

Man skulle måske tro, at smartphone-bølgen efterhånden havde toppet, men det er bestemt ikke tilfældet. 

Antallet af smartphones, producenterne sendte afsted fra fabrikkerne, steg med hele 23 procent på globalt plan fra andet kvartal 2013 til andet kvartal i år.

Sådan lyder konklusionen i den netop offentliggjorte kvartalsopgørelse fra analysefirmaet IDC.

Dermed blev der også slået rekord i andet kvartal i år, hvor der ialt blev sendt 295 millioner smartphones afsted fra producenterne ifølge IDC.

Det svarer til, hvis stort set samtlige borgere i USA havde fået en ny smartphone i dette kvartal. 

Den rekord viser, at smartphone-markedet stadig har masser af vækst-muligheder, lyder det i analysen - hvor det også fremhæves, at man venter, at den nye rekord vil blive overgået allerede med den næste kvartalsopgørelse.

Det er ikke mindst de nye markeder og de lidt billigere smartphones, der driver væksten. 

Men konkurrencen om at få snablen i forbrugernes pengepunge er benhård.

"Lige nu har vi mere end et dusin leverandører, der har mulighed for at lande i top-fem i det næste kvartal. En håndfuld af disse virksomheder opererer i øjeblikket i et enkelt land, men ingen skal tage fejl og tro, at de er tilfredse med det - de kan alle se mulighederne, der ligger uden for deres hjemmemarkeder," skriver IDC.

Samsung mister pusten

Blandt de fem største smartphone-leverandører på globalt plan er det især værd at bemærke, at verdens største producent, Samsung, oplevede et fald på næsten fire procent i antallet af smartphone-forsendelser fra andet kvartal sidste år til samme kvartal i år.

Samsung ligger nu på en global markedsandel på 25,2 procent ifølge IDC-opgørelsen.

"For at fastholde positionen på toppen vil Samsung være nødt til at skabe et momentum på markeder, der er domineret af lokale brands," lyder det fra IDC - nok ikke mindst med henblik på det kinesiske marked og USA.

Apple, der fortsat er verdens anden største smartphone-producent, ligger nu på en markedsandel på 11,9 procent, mens nummer tre, Huawei, står for 6,9 procent af de smartphones, der sendes ud til butikkerne.

IDC-opgørelsen viser, at netop kinesiske Huawei er den af de fem største producenter, der har oplevet den største vækst over det seneste år - hele 95 procent er smartphone-forsendelserne fra Huawei steget med.

Fjerdepladsen i opgørelsen går til Lenovo med en markedsandel på 5,4 procent, mens LG ligger på 4,9 procent.

Sådan ser situationen ud i Danmark

I hele 2013 blev der i Danmark ifølge IDC solgt flere end 2,6 millioner smartphones.

Det var Samsung og Apple, der nuppede det meste af markedet med markedsandele på henholdsvis 40,1 procent og 33,4 procent.

Også Sony klarede sig godt med en markedsandel på 11,2 procent ifølge IDC's opgørelse.

Både Nokia og HTC stod for blot tre procent, mens Blackberry røg helt ned på 0,3 procent.

Læs også:

Her er taberne på det danske smartphone-marked

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS