Ny gratis iPhone-app kan kryptere og hemmeligholde dine opkald

Den første gratis krypterings-app til samtaler er nu kommet til iPhone. Det er en gammel kending fra Android.

Artikel top billede

(Foto: Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0)

Signal er en ny gratis app, som kan kryptere dine samtaler iPhone. App'en forstyrrer samtalerne, så overvågningsglade regeringer eller ondsindede hackere ikke kan lytte med.

Det fortæller IDG News Service.

Signal er et Open Source Project, som kommer fra Open Whisper Systems, der også står bag Android-apps som RedPhone og TextSecure; begge er apps, som tillader krypterede samtaler eller beskeder.

Både RedPhone og den nye iPhone-version Signal kræver, at begge har app'en installeret, og Signal vil være kompatibel med sin Android-tvilling, der i en nærliggende fremtid vil blive kombineret med TextSecure og skifte navn til Signal.

Gratis som få

Signal er værd at nævne af to grunde.

Første punkt er, at det er gratis. Der findes mange applikationer, som giver krypterede kald og beskeder, men de er absolut ikke gratis, og er ofte rettet direkte mod enterprise-løsninger.

Derudover er det open source-kode, som app'en er baseret på.

Det betyder, at udviklere selv kan gå ind i koden og se, at krypteringen er god nok. I den seneste tid er frygten for, at softwarefirmaer har installeret "backdoors" i deres programmer for at støtte regeringer i deres overvågning, steget.

App'en fungerer ved, at man sætter telefonen op med sit telefonnummer, hvorefter at man bliver spurgt, om man vil gennemføre et "sikkert" kald hver eneste gang, at man ringer til en anden person med Signal eller RedPhone.

Opkaldet sker over en dataforbindelse.

Signal er blot en ud af mange nye krypterings-apps, som er kommet i kølvandet på Edward Snowdens mange afsløringer af NSA og metoderne til at overvåge ikke bare amerikanerne, men også resten af verden - og os.

Silent Circle kom tidligere på året med sin løsning (kræver månedlig betaling) og er partner med BlackPhone, som skulle være en af de mest sikre telefoner på markedet.

Læs også: 

Verdens sikreste telefon på trapperne - nu kommer Blackphone

Denne telefon vil destruere sig selv om 5...4...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse