Ny skærmteknologi kompenserer for din synsfejl

Knap 68 procent af danskerne bruger briller eller kontaktlinser, men snart betyder ny teknologi, at du kan tage brillerne af, når du sidder foran skærmen.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel Wenzel Andreasen)

Amerikanske forskere har udviklet en ny type skærm, som forvrænger billedet, så det fremstår skarpt, når brugeren tager brillerne af.

Det skriver avisen The Telegraph.

Teknologien bag "brilleskærmen" består i grove træk af, at der placeres en hulplade over skærmen, som sammen med en særlig softwarealgoritme justerer pixlernes lysretning, så billedet fremstår forvrænget for almindelige brugere, men matcher personen med synsfejl.

Der er endnu tale om en personlig løsning, som baseres på målinger foretaget ved optikeren og indtastes i enheden og ikke en selvjusterende skærm.

Teknologien fortsat under udvikling

Forskerne fra det californiske universitet Berkely, har i samarbejde med MIT udviklet en prototype af hulpladen, som passer til en iPod Touch.

Test foretaget af forskerne viser, at skarpheden i billedet, når brugerne tager brillerne af, er næsten perfekt, men forvrængningen koster knap en tredjedel i farvekontrasten.

Læs forskernes rapport om den nye teknologi.

Hulpladen kræver forsat en del arbejde, men ambitionen er, at den kan masseproduceres i form af en beskyttelsesfilm, som det kendes til de fleste smartphone- og tabletskærme.

Skærmen står ikke klar i butikkerne

Hvornår den nye teknologi står klar til kommerciel brug, står endnu hen i det uvisse, men udviklingen kan få stor betydning for de mennesker, som arbejder med en skærm til daglig.

Se videoen om, hvordan teknologien fungerer:

Læs også:
Nu kan du se 3D Blueray-film på din konsol

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS