Ny skærmteknologi kompenserer for din synsfejl

Knap 68 procent af danskerne bruger briller eller kontaktlinser, men snart betyder ny teknologi, at du kan tage brillerne af, når du sidder foran skærmen.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel Wenzel Andreasen)

Amerikanske forskere har udviklet en ny type skærm, som forvrænger billedet, så det fremstår skarpt, når brugeren tager brillerne af.

Det skriver avisen The Telegraph.

Teknologien bag "brilleskærmen" består i grove træk af, at der placeres en hulplade over skærmen, som sammen med en særlig softwarealgoritme justerer pixlernes lysretning, så billedet fremstår forvrænget for almindelige brugere, men matcher personen med synsfejl.

Der er endnu tale om en personlig løsning, som baseres på målinger foretaget ved optikeren og indtastes i enheden og ikke en selvjusterende skærm.

Teknologien fortsat under udvikling

Forskerne fra det californiske universitet Berkely, har i samarbejde med MIT udviklet en prototype af hulpladen, som passer til en iPod Touch.

Test foretaget af forskerne viser, at skarpheden i billedet, når brugerne tager brillerne af, er næsten perfekt, men forvrængningen koster knap en tredjedel i farvekontrasten.

Læs forskernes rapport om den nye teknologi.

Hulpladen kræver forsat en del arbejde, men ambitionen er, at den kan masseproduceres i form af en beskyttelsesfilm, som det kendes til de fleste smartphone- og tabletskærme.

Skærmen står ikke klar i butikkerne

Hvornår den nye teknologi står klar til kommerciel brug, står endnu hen i det uvisse, men udviklingen kan få stor betydning for de mennesker, som arbejder med en skærm til daglig.

Se videoen om, hvordan teknologien fungerer:

Læs også:
Nu kan du se 3D Blueray-film på din konsol

Læses lige nu

    Annonce

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,