Pengene vælter ned i lommerne på cloud-leverandørerne

Cloud-tjenesterne er blevet de etablerede it-firmaers nye guldæg, og vi er kun ved begyndelsen. Her er tre vindere.

Artikel top billede

Der er ingen tvivl om, at udviklingen går i retning af stadig flere cloud-tjenester.

Det betyder alt andet lige nye veje for it-branchens dinosaurer. 

Både Microsoft og IBM, der er traditionelle software-leverandører, er således ved at omstille sig til at levere tjenester fremfor de traditionelle programpakker, hvilket betyder, at de to øger omsætningen mest på cloud-området.

Begge virksomheder har da også taget den opgave alvorligt, hvilket har betydet, at Microsoft kan fremvise en vækst i andet kvartal på 164 procent.

IBM er til gengæld vokset 86 procent i samme kvartal sammenlignet med sidste år.

Også virksomheder som Google og Salesforce ligger godt til med hensyn til cloud-indtjeningen.

Det kan man læse i denne rapport fra Synergy Research Group.

Udviklingen er således ikke gået ubemærket forbi it-giganterne, der bruger masser af penge på at køre cloud-kanonerne i stilling.

"Det er ikke bare snak (om cloud, red.), virksomhederne følger op med store investeringer," siger John Dinsdale, analytiker hos Synergy Research Group, til The New York Times.

IBM købte eksempelvis cloud-tjenesten SoftLayer for 15 milliarder sidste år for at placere sig bedre på markedet.

Amazon topper listen

Den største omsætning ligger dog hos firmaet Amazon, der omsætter for næsten 7,5 milliarder kroner i cloud-butikken.

Microsofts sky-omsætning ligger på to milliarder kroner, og IBM når knap 1,5 milliarder kroner for det posteringspunkt i regnskabet for andet kvartal.

Google kan prale med lige godt en milliard i omsætning for sky-afdelingen.

Cloud-tjenester udgør dog stadig kun en relativ lille del af markedet på trods af en total omsætningsværdi på lige godt 70 milliarder kroner i år.

Det er samtidig en vækst på 45 procent i forhold til året før, men der er altså stadig masser af plads til forbedringer og erobring af nye milliarder på cloud-markedet.

Det skriver business-mediet Forbes.

Du kan selv møde de tre virksomheder på: Årets stærkeste cloud-konference: Mød Microsoft, Amazon og IBM.

Læs også:
Her øjner Microsoft kæmpe-indtjening: Dette område bliver en guldgrube

Er din virksomheds data altid sikre i skyen?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec