Her øjner Microsoft kæmpe-indtjening: Dette område bliver en guldgrube

Microsoft Partner Konference: Microsoft ser en kæmpe-mulighed i et område, som ifølge selskabet er på alles læber lige nu. "Vi har en fantastisk mulighed for mer-salg," lyder det fra topchef.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Washington D.C: I dag kan man ingenting, hvis ikke man som leverandør har styr på sikkerheden.

Microsofts daglige leder, COO Kevin Turner, mener, at sikkerhed er en stor forretningsmulighed med meget stort indtjeningspotentiale.

Efter i flere år at have fokuseret på de fire såkaldte såkaldte 'nexus of disruptive forces' - mobile, social, cloud og big data - som hovedvækstområder for Microsoft, tilføjer Microsoft nu sikkerhed som et yderligere fokusområde for Microsoft.

"Der har aldrig været et år med så mange sikkerheds-problemer som det seneste år. Sikkerheden er kommet på CEO-level, og der er store muligheder for at lave forretninger, hvis man kan få fat i sin del af kagen," sagde Kevin Turner til Microsofts store partnerkonference, World Partner Conference 2014, der netop nu finder sted i Washington D.C.

Et spørgsmål om arkitektur

Ifølge topchefen handler hele sikkerhedsdelen om 'detect, respond and protect.'

Emnet er afgørende for enhver virksomhedsleder og CIO, og enhver chef har haft sikkerhedsmæssige bekymringer, lyder analysen fra Microsoft.

Det er ikke nye toner. For Microsofts daværende topchef, Bill Gates, nåede for 12 år siden frem til samme konklusion og meddelte, at Microsoft nu skulle fokusere på sikkerhed efter nogle år med massive sikkerhedsproblemer i Windows.

Resultatet var blandt andet Windows Vista, der fik indbygget en række markante sikkerhedsfunktioner og beskyttelses-foranstaltninger, som ikke alle var lige begejstrede for.

Ideerne er siden blevet videreført i de efterfølgende generationer af Windows, der i dag er markant mere sikre end tidligere.

Men omfanget af cyberkriminalitet vokser fortsat dramatisk - og problemet tegner til at kunne eksplodere inden for de kommende år i en hidtil uset grad.

Det kan du læse mere om her: Sikkerheds-mareridt venter: Dine pivåbne it-systemer kan hverken lappes eller opgraderes

Samme indgang

For Microsoft handler det i dag om både at beskytte det gamle Windows - men også om i langt højere grad at få indbygget sikkerhed på et grundlæggende niveau i mobile enheder.

Det gælder blandt andet med selskabets Enterprise Mobility Suite, hvor databeskyttelse og sikkerhed er blandt hovedområderne.

Microsoft har allerede sikkerheds-funktioner som Forefront og Bitlocker. Blandt hovedområder vil der fremover komme værktøjer til rettigheds-håndtering og multifaktor-autentificering.

En stor del af sikkerhedsproblemet ligger nemlig i bruger-adfærd - ikke mindst på de mobile enheder, som brugerne anvender både privat og på arbejde.

Her har Microsoft udviklet forskellige systemer, der kan identificere uregelmæssigheder og pinge de ansvarlige it-chefer, når det sker

"Vi bygger fundamentale sikkerhedsmæssige ting ind i vores produkter. Der er en stor mulighed for mer-salg i at hjælpe vores kunder til bedre sikkerhed," siger Kevin Turner.

Ifølge ham vil Microsoft desuden udlevere selskabets kildekode til alle relevante myndigheder.

"Men vi vil aldrig udlevere kundedata eller indarbejde bagdøre i vores produkter. Microsoft skal være førende inden for data-sikkerhed.

Læs også:

Microsoft banket ned fra verdens tinder: Her er topchefens råd til ansatte og partnere

Microsoft: Sådan tegner fremtiden sig for os og vores partnere

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S