Årets stærkeste cloud-konference: Mød Microsoft, Amazon og IBM

Få svar på dine spørgsmål om cloud og forretning, når danske og internationale eksperter optræder på cloud-konference.

Artikel top billede

Skiftet til cloud er en af de mest dominerende trends inden for it. Men bare fordi det er velkendt, betyder det ikke, at det er nemt eller problemfrit. Hverken teknisk, strategisk eller juridisk.

Og uanset om du kigger efter løsninger baseret på Microsoft Azure, Amazon, IBM eller en helt fjerde leverandør.

Derfor har Computerworld arrangeret årets stærkeste cloud-konference den 28. august kl. 9 til 16 i København.

Det er her, du som it-professionel kan få svar på dine spørgsmål om cloud, forretning og teknologi fra erfarne oplægsholdere med praktisk erfaring fra clouden.

Kom og hør internationale eksperter som:

  • Vicepræsident Quentin Clark, Microsoft Business Solutions.
  • Dr. Chung-Sheng Li, Director, Commercial Systems, IBM Research Division.
  • Carlos Conde, Head of EMEA Evangelism, Amazon.
Og få det danske perspektiv med, når du på konferencen også får oplæg fra folk som:
  • Niels Hartvig, stifteren af CMS-systemet Umbraco, fortæller om de teknologiske udfordringer og den ændrede forretningsmodel ved at skifte til cloud.
  • Advokat og partner Niels Chr. Ellegaard fra Plesner Advokatfirma fortæller om de juridiske og finansielle overvejelser, som en cloud-løsning bør medføre.
  • Thomas Okke Frahm, CIO i Chr. Hansen, fortæller om, hvordan virksomheden anvender cloud-tjenester som Office 365, Salesforce.com og Azure.
Ud over talerne er der også lagt tid ind til erfaringsudveksling med andre it-professionelle over en god frokost.

Prisen for hele dagen, incl. frokost, er blot 2.495 kroner. 

Du kan se hele programmet og tilmelde dig på Computerworld Events-siden her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Elektronik fagteknikker til Udviklingsdivisionen i FMI

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse